کد خبر 33161

با وجود دعوت رسمی پادشاه عربستان سعودی

با وجود دعوت رسمی پادشاه سعودی از امیر قطر برای شرکت در نشست شورای همکاری خلیج فارس اما هنوز شرکت امیر قطر در این نشست قطعی نیست.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از روسیا الیوم، در حالی‌که تنها یک روز به برگزاری سی و نهمین  دور از نشست شورای همکاری خلیج‌فارس مانده، ولی دوحه موضع رسمی خود درباره مشارکت «شیخ تمیم بن‌حمد» امیر قطر در این نشست را اعلام نکرده است.

بر این اساس، امیر قطر، عصر جمعه به سفر سه روزه خود به مالزی پایان داد و به کشورش بازگشت.

شیخ تمیم، روز پنجشنبه پس از دیدار با «ماهاتیر محمد» نخست‌وزیر مالزی، در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «فرصتی ویژه و انگیزه‌ای بزرگ برای رغبت کشورهای‌مان در به‌کارگیری توان مشترک‌‌ در خدمت اهداف ملت‌های‌ ما و ملت‌های منطقه بود.»

ناظران در آستانه نشست شورای همکاری خلیج‌فارس در ریاض، این سوال را مطرح می‌کنند که آیا دعوت «سلمان بن‌عبدالعزیز» پادشاه سعودی از امیر قطر برای حضور در این نشست، به تنش‌ها در این شورا کاهش خواهد داد یا این‌که بحران را تشدید خواهد کرد.

کارشناسان سیاسی در امور کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس معتقدند که حضور امیر قطر در نشست شورای همکاری خلیج‌فارس و دیدار با ملک سلمان به کاهش سطح تنش موجود بین این دو کشور منجر خواهد شد در حالی‌که عدم حضور وی در این نشست ، بحران را تشدید خواهد کرد. با این حال، آنها می‌گویند دعوت سعودی یک اقدام دیپلماتیک- پروتکلی است و رغبت 4 کشور تحریم‌کننده قطر( عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر) در حل و فصل بحران 18 ماهه را نشان نمی‌دهد. به‌ویژه این‌که ملک سلمان این دعوت را مستقیما به امیر قطر ارسال نکرده است، بلکه این دعوت‌نامه از طریق «عبداللطیف بن‌راشد الزیانی» دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس تحویل «سلطان بن‌سعد المریخی» وزیر دولت قطر در امور خارجی شده است.

از این‌رو، خبرگزاری آمریکایی «بلومبرگ»، چهارشنبه در گزارشی نوشت که تصمیم دوحه به خروج از سازمان کشورهای صادر کننده نفت( اوپک) مقدمه‌چینی برای خروجش از شورای همکاری خلیج‌فارس محسوب می‌شود تا بدین ترتیب، به استقلال بیشتر و خروج از هیمنه سعودی دست یابد.

 

 

ارسال نظر

تازه ها