کد خبر 33099

وزارت خارجه بنگلادش سفیر میانمار را در اعتراض به سخنان 'غیر مسوولانه' وزیر دین و مذهب این کشور در ارتباط با مسلمانان روهینگیا احضار کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، تارنمای 'چنل نیوز اشیا'افزود: تورا آونگ کو وزیر دین و مذهب میانمار اعلام کرده است مسلمانان روهینگیا که در اردوگاه های مهاجران در بنگلادش حضور دارند برای انجام حملات تروریستی در میانمار ترغیب می شوند.
یک مقام ارشد در وزارت خارجه بنگلادش گفت: ما به شدت سخنان تحریک آمیز مقام ارشد میانماری را محکوم می کنیم. این گونه سخنان به احساسات مسلمانان صدمه می زند. بنگلادش تروریسم را تحمل نمی کند و هیچ گاه افراط گرایی را ترویج نمی کند.
وی افزود: اگر میانمار حقوق شهروندی و املاک مسلمانان روهینگیا را به آنها بازگرداند، مسلمانان روهینگیا به کشور خود باز خواهند گشت. اما به جای انجام اقدام های سازنده، مقام های این کشور بیانیه های تحریک آمیز منتشر می کنند.
سخنان وزیر دین و مذهب میانمار در حالی منتشر می شود که دو کشور بیش از یک سال است مشغول مذاکرات برای آغاز روند بازگشت مسلمانان روهینگیا به خانه های خود در میانمار هستند و اغلب یکدیگر را به تاخیر در اجرایی شدن این طرح متهم کرده اند.
ماه گذشته طرح آغاز بازگشت مسلمانان روهینگیا به دلیل عدم استقبال آنها متوقف شد. اقلیت روهینگیا اعلام کرده اند تنها زمانی به میانمار باز خواهند گشت که دولت این کشور با خواسته های آنها از جمله اعطای حقوق شهروندی موافقت کند.
بر اساس این گزارش، اگرچه مقام های میانماری اعلام کرده اند که آنها آماده پذیرش مهاجران روهینگیا هستند، اما فعالان حقوق بشر معتقدند که هنوز شرایط برای بازگشت امن مسلمانان روهینگیا فراهم نشده است.
شیخ حسینه نخست وزیر بنگلادش که در ماه جاری (دسامبر) با انتخابات سراسری روبه رو است بار ها اعلام کرده است که پذیرش بیش از یک میلیون مهاجر بر منابع کشور تاثیر می گذارد. 
به گفته مقام های بنگلادشی از ماه اوت سال 2017(مرداد 1396) نزدیک به 700 هزار مسلمان روهینگیا وارد بنگلادش شده اند درحالی که پیش از این حدود 400 هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در مناطق مختلف بنگلادش زندگی می کردند.
اکنون بیش از 900 هزار مسلمان روهینگیا در اردوگاه های مهاجران در منطقه 'کاگس بازار' بنگلادش حضور دارند که نزدیک به 688 هزار نفر از این تعداد پس از آغاز دور جدید خشونت ها در میانمار در اواخر ماه اوت سال گذشته به بنگلادش آمده اند.
بنگلادش و میانمار در 25 ماه نوامبر( 4 آذر 1396) یک توافق نامه برای بازگشت پناهجویان روهینگیا به خانه های خود در راخین امضا کردند.
بر اساس این توافق روند بازگشت مسلمانان روهینگیا به تدریج انجام خواهد شد درحالی که دو کشور باید امنیت، سلامت و کرامت آنها را تامین کنند.
دولت بنگلادش اعلام کرده است طرح بازگشت پناهجویان روهینگیا به میانمار که قرار بود از ماه ژانویه(دی) آغاز شود به تاخیر افتاده است.
مسلمانان روهینگیا خواهان بازگرداندن دارایی های خود و مجازات عاملان قتل عام خانواده های خود توسط دولت میانمار هستند.
دور جدید خشونت ها در میانمار پس از حمله شبه نظامیان میانماری موسوم به ارتش رستگاری ارکنان روهینگیا (ARSA) به چندین ایستگاه پلیس در ایالت راخین آغاز شد.
ارتش و گروه های بودایی با حمله به مسلمانان روهینگیا اقدام به کشتار، تجاوز و آتش زدن روستاهای روهینگیایی کردند.
به گفته سازمان پزشکان بدون مرز، در جریان این حملات بیش از شش هزار 500 مسلمان روهینگیایی کشته شده اند.
این درحالی است که دیوان بین‌المللی کیفری در ماه گذشته مسئولیت پیگیری پرونده کشتار مسلمانان روهینگیا در میانمار را برعهده گرفت. رئیس کمیسیون پرونده کشتار روهینگیا از این تبهکاری به عنوان 'جنایت علیه بشریت' و همچنین 'نسل‌کشی عامدانه' سخن گفته است.
دولت میانمار با درخواست دیوان بین‌المللی کیفری لاهه برای بررسی حقوقی پرونده کشتار و اذیت و آزار اقلیت روهینگیا در آن کشور مخالفت کرده بود.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها