کد خبر 32895

به رغم دستور دولت برلین مبنی بر توقف صادرات سلاح به ریاض

یک شرکت تجهیزات نظامی و دفاعی آلمانی به رغم اعلام دولت برلین مبنی بر توقف صادرات سلاح این کشور به عربستان، همچنان به فروش محصولات خود به ریاض ادامه می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شرکت ساخت تجهیزات نظامی «راین متال» آلمان به رغم دستور دولت برلین مبنی بر توقف صادرات سلاح به عربستان، همچنان به فروش محصولات خود به ریاض ادامه می دهد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، پیشتر اعلام کرد برلین و دیگر دولت های اروپایی باید صادرات سلاح به عربستان را تا زمانی که معمای قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد آل سعود حل نشده است، متوقف کنند.

این در حالی است که بر اساس تحقیقات مشترک مجله استرن و شبکه ARD آلمان، کمپانی رین متال از طریق شرکت های تابعه خود در ایتالیا و آفریقای جنوبی همچنان به فروش سلاح به عربستان سعودی ادامه می دهد.

هلموت مِرچ، عضو هیئت مدیره راین متال در اواسط ماه نوامبر  گفته بود دو شرکت تابعه آن در ایتالیا و آفریقای جنوبی مشمول این ممنوعیت نیستند. این مقام حجم صادرات سالیانه را 114 میلیون دلار برآورد کرده بود. این در حالی است که فابیو سگارتزی، رئیس شرکت تابعه راین متال در ایتالیا از افزایش سه برابری ظرفیت تولید خبر داده است.

رسانه های عربستان سعودی نیز پیش از این گزارش دادند ریاض به دنبال افزایش سهم خود در شرکت تابعه راین متال در آفریقای جنوبی است.

پیشتر، روزنامه بیلد آلمان فاش کرد رتسو اشلاوخ، کارشناس ارشد شرکت وی ام بی آلمان و رئیس پیشین فراکسیون حزب سبز‌ها در پارلمان این کشور، در اعتراض به تلاش مقامات سعودی جهت نفوذ در این شرکت و بهره برداری از این نفوذ برای بهبود وجهه ولیعهد سعودی، از سمتش در شرکت استعفا داده است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

ارسال نظر

تازه ها