کد خبر 32822

روزنامه نوای وقت پاکستان

روزنامه اردو زبان «نوای وقت» چاپ پاکستان نوشت: آمریکا باید برای جبران خسارت های مالی و جانی جنگ هفده ساله این کشور با گروه های مختلف تروریستی منطقه، 9 میلیارد دلار دیگر به دولت اسلام آباد پرداخت کند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، در مقاله روزنامه پرشمارگان نوای وقت آمده است: وزارت خارجه پاکستان اخیراً اعلام کرده که دولت اسلام آباد از واشنگتن خواسته است تا هرچه زودتر 9 میلیارد دلار بدهی خود را به پاکستان پرداخت کند.
به نوشته این روزنامه، این 9 میلیارد دلار، کمک مالی آمریکا به کشورهای متحد است که مدت زیادی به پاکستان پرداخت نشده است.
از سوی دیگر، «رابرت پالادینیو» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به درخواست پاکستان گفته که واشنگتن خواهان اقدامات لازم به منظور افزایش روابط دوجانبه با اسلام آباد است.
در ادامه مقاله این روزنامه آمده است: آمریکا باید به منظور جبران خسارت های مالی و جانی جنگ هفده ساله پاکستان با گروه های تروریستی، ۱۲ میلیارد دلار به پاکستان می پرداخت؛ در حالی که تنها سه میلیارد دلار از این پول را پرداخت کرده و همواره به بهانه های مختلف از پرداخت الباقی بدهی خود به پاکستان سر باز زده است.
این روزنامه پاکستانی می افزاید: هرگاه فشارها از جانب پاکستان برای برای گرفتن حق خود از آمریکا افزایش می یابد، سیاستمداران آمریکایی از افزایش روابط دوجانبه و اعتماد سازی سخن می گویند تا خود را به این بهانه از زیر فشار رها کنند.
به باور نگارنده این مقاله، این بار کاملاً فرق دارد؛ چرا که ترامپ صریح اعلام کرده است که تمامی کمک‌ های مالی به پاکستان را متوقف خواهد کرد و این اقدام آمریکا در حقیقت از تغییر سیاست‌های خارجی ایالات متحده در منطقه خبر می‌دهد.
این روزنامه می افزاید: به نظر می رسد که هندوستان محور اصلی سیاست های جدید آمریکا برای تحقق اهداف خود در خاورمیانه به ویژه در افغانستان باشد.
نگارنده در بخش دیگری از این مقاله نوشت: در حقیقت تمامی کشورهای جهان به قربانی شدن پاکستان در جنگ با تروریسم واقفند و بیانیه اخیر سازمان مبارزه با تروریسم اتحادیه اروپا برای تقدیر از تلاش‌های پاکستان در مقابله با تروریسم و ارزشمند خواندن این اقدامات، گویای این حقیقت است. برخلاف کشورهای اروپایی، آمریکا می‌خواهد پاکستان همیشه محتاج آنها باشد و در برابر همه خواسته‌های آنها سر فرود آورد.
در بخش پایانی این مطلب آمده است: گرچه 9 میلیارد دلار در قبال خسارت های جانی و مالی پاکستان بسیار ناچیز است، اما ما می خواهیم حق خود را از آمریکا بگیریم تا اجازه ندهیم خون قربانی های این جنگ طولانی پایمال شود.
این روزنامه به دولت پاکستان توصیه کرده تا برای گرفتن حق خود از طریق دادگاه های جهانی اقدام کند تا همه دنیا بدانند آمریکا به پاکستان بدهکار است و از دادن بدهی خود سر باز می زند.

 

 منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها