کد خبر 32656

در یک کنفرانس مطبوعاتی

پوتین در اظهاراتی اعلام کرد که آماده است بدون پیش شرط با ترامپ دیدار کند و مسائل بااهمیت را مورد بررسی قرار دهد. وی در ادامه تلاش ترکیه برای حل بحران ادلب را ناموفق خواند .

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس مطبوعاتی در آرژانتین گفت: تلاش‌ها برای تشکیل کمیته قانون اساسی در سوریه همچنان ادامه دارد. ما نگران اوضاع ادلب هستیم، چرا که ترکیه در حل بحران موفق نشده است. باید به مواضع دولت سوریه و ایران درباره حل و فصل بحران توجه کرد.

وی گفت: زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا آماده باشد من حاضرم با او دیدار کنم. ما هیچ‌گونه پیش‌شرطی برای دیدار با ترامپ مطرح نکرده‌ایم و مسائلی که باید مورد بررسی قرار بگیرند بسیار بااهمیت هستند.

پوتین گفت: محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در نشست سران گروه ۲۰ در آرژانتین خودش درباره پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی صحبت کرد. ما با محمد بن سلمان توافق کردیم که درباره سیاست‌های نفتی با ساختار "اوپک به علاوه ۱" همکاری داشته باشیم.

وی همچنین گفت که با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن توافق کرده که آبه در سال آینده سفری به مسکو داشته باشد.

پوتین ادامه داد: ما توافق کردیم که نخست وزیر ژاپن سفری به روسیه در اوایل سال ۲۰۱۹ داشته باشد. من هم سفری به ژاپن خواهم داشت.

او افزود: ما درباره لزوم ایجاد مکانیزم‌های بیشتری در حوزه همکاری، تقویت اعتماد دو طرفه از طریق افزایش تماس‌ها و روابط اقتصادی گفت‌وگو کردیم.

پوتین افزود: قرار است نماینده ویژه من و نماینده ویژه آبه درباره معاهده صلح ژاپن-روسیه دیدار کنند. ما جزئیات را درباره این مساله بعدها اعلام خواهیم کرد.

رییس جمهور روسیه در بخش دیگری از اظهاراتش درباره اظهارات اخیر مقامات انگلیسی مبنی بر اینکه روسیه همانند یک سازمان تروریستی رفتار می‌کند، گفت: این اظهارات برای جلب نظر رای دهندگان است.

وی ادامه داد: این اظهارات در حالی بیان می‌شود که روسیه، بزرگ‌ترین کمک کننده در مبارزه با تروریسم است. معمولا بیان چنین اظهاراتی از سوی یک سیاستمدار برای ماندن در قدرت است و مصرف داخلی دارد.

رئیس جمهوری روسیه همچنین در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آرژانتین دیداری با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه داشت و دو طرف در این دیدار درباره پرونده سوریه به ویژه تشکیل کمیته قانون اساسی و موضوع ادلب صحبت کردند.

پوتین در این دیدار بر لزوم اتخاذ اقدامات جدی‌تر برای اجرای توافق‌های روسیه و ترکیه در ادلب جهت ممانعت از تکرار حوادثی مثل حمله شیمیایی به حلب تاکید کرد.

وی اظهار کرد: می‌بینیم که ترکیه‌ای‌ها برای ایجاد منطقه عاری از سلاح تلاش‌شان را می‌کنند و امیدواریم سازمان اطلاعات ما و وزارت دفاع در اجرای این ماموریت در اسرع وقت موفق عمل کنند.

پوتین درباره همکاری با ترکیه تاکید کرد: دو طرف از هر فرصتی برای حل بحران سوریه به خصوص ماموریت تشکیل کمیته قانون اساسی استفاده می‌کنند.

رئیس‌جمهوری روسیه افزود: این ماموریتی بسیار حساس است و نیاز به صبر بسیار دارد. مسکو و آنکارا در این روند براساس نتایج نشست سران دو کشور در استانبول پیشرفت‌هایی داشته‌اند اما ما باید موضع شرکای ایرانی‌مان را هم در نظر بگیریم و بالطبع نمی‌توانیم موضع دمشق را نادیده بگیریم ما تلاشی پیچیده و چند جانبه در پیش رو داریم که نیازمند رایزنی‌های مداوم است.

 

ارسال نظر

تازه ها