کد خبر 32568

شهردار پاریس تصمیم گرفت که به دلیل نقض گسترده حقوق بشر در میانمار و عدم واکنش آنگ سان سوچی رهبر دوفاکتوی میانمار به این خشونت های گشترده نشان آزادی را که قبلا به او اعطا شده بود از او پس بگیرد. این اتفاق در جهان بی سابقه است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سخنگوی آن ایدالگو، شهردار پاریس اظهار کرد، این مقام فرانسوی تصمیم گرفته است که این نشان افتخار را به دلیل "موارد متعدد ثبت شده از نقض حقوق بشر در میانمار و خشونت و آزار و اذیت اقلیت روهینجایی توسط نیروهای امنیتی میانمار" از آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار سلب کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این اقدام که پس از تصمیماتی مشابه از سوی گلاسگو، ادینبورگ و آکسفورد صورت می‌گیرد، رهبر میانمار را به نخستین فردی تبدیل می‌کند که نشان آزادی پایتخت فرانسه از او سلب می‌شود.

به گفته این سخنگو، این اقدام در یک نشست شورای شهر پاریس در اواسط ماه دسامبر نهایی خواهد شد.

آنگ سان سوچی که برنده جایزه صلح نوبل نیز بوده، در پی خشونت‌های صورت گرفته در میانمار علیه مسلمانان روهینجایی و عدم اعتراض او به این اقدامات، با انتقادات بسیاری در سراسر جهان روبه‌رو شده است.

دفتر شهردار پاریس اظهار کرده که ایدالگو اواخر سال گذشته میلادی در نامه‌ای به آنگ سان سوچی درخصوص مساله روهینجا "ابراز نگرانی کرده و خواستار احترام به حقوق اقلیت روهینجایی شده" اما پاسخی برای این نامه دریافت نشده است.

سوچی هم‌اکنون از شهروندی افتخاری کانادا و "نشان سفیر وجدان" عفو بین‌الملل نیز محروم شده است.

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها