کد خبر 32565

در اجلاس آرژانتین

امروز قرار است دونالد ترامپ و شی جینپینگ رئیس جمهور چین بر سر سفره شام در روز پایانی اجلاس G20 در مورد تعرفه‌های تجاری و همچنین روابط تجاری بین خود مذاکره کنند و چشم تمامی جهانیان معطوف به این مذاکرات است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، دونالد ترامپ و شی جینپینگ قرار است که در روز پایانی اجلاس گروه G20 در آرژانتین بر سر سفره شام با یکدیگر حاضر شوند و رودروی یکدیگر به مذاکرات تجاری بپردازند تا تکلیف روابط تجاری را مشخص کنند.

تنش تجاری ایجاد شده بین دو کشور آمریکا و چین بر سر تعرفه‌های تجاری اعمال شده از جانب دو کشور بر کالاهای وارداتی یکدیگر روابط بین این دو کشور را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

امروز شنبه قرار است که ترامپ و شی در «بوئینس‌آیرس» رودروی یکدیگر قرار بگیرند و مذاکرات تجاری سطح بالایی را آغاز کنند. اهمیت این اجلاس به قدری است که در واقع مهمترین رویداد اجلاس آرژانتین محسوب می‌شود و تمامی رسانه‌ها توجه خود را به این اجلاس جلب کرده‌اند.

دونالد ترامپ چند روز پیش گفته بود که به این مذاکرات تجاری خوشبین است و آماده است که با چین بر سر تجارت توافق کند و این در حالی است که «لری کادلو» مشاور اقتصادی ترامپ اعلام کرد که چین تاکنون ما را ناامیده کرده است.

مشاور کاخ سفید حتی نسبت به دیدار رئیس جمهور ایالات متحده و چین ابراز تردید کرده بود چرا که تا روزهای قبل از شروع اجلاس مشخص نبود که این دو قرار است با یکدیگر دیدار کنند یا نه.

اکنون اعلام شده که ترامپ و شی بر سر میز شام حاضر خواهند شد و در مورد تعرفه ها گفتگو خواهند کرد که می‌تواند یک روز سرنوشت‌ساز را برای تجارت جهانی و همچنین چشم‌انداز آن را رقم بزند.

چندی پیش صندوق بین‌المللی پول در گزارشی از کاهش پیش‌بینی‌های رشد اقتصادی جهانی خبر داد که در نتیجه این گزارش قیمت‌های نفت به سطح بسیار پایینی رسید. ارزیابی صندوق بین‌المللی پول این بود که دلیل اصلی تیره و تار شدن چشم انداز تجارت جهانی جنگ تجاری ایجاد شده بین چین و آمریکا  و تعرفه‌های اعمال شده از جانب هر دو کشور است.

ترامپ گفته بود ما آماده توافق هستیم و فکر می‌کنم آنها نیز چنین چیزی می‌خواهند چرا که برای هر دو کشور خوب است. ترامپ این سخنان را در کنفرانس خبری که به همراه «شینزو آبه» برگزار کرده بود اعلام کرد. 

 

ارسال نظر

تازه ها