کد خبر 32411

ولادیمیر پوتین

رئیس جمهور روسیه اعلام کرد روسیه اطمینان خاطر می‌دهد این کشور دلار را در معاملات بین المللی‌اش کنار خواهد گذاشت.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد روسیه اطمینان خاطر می‌دهد این کشور دلار را در معاملات بین المللی‌اش کنار خواهد گذاشت.

ولادیمیر پوتین امروز در سخنانی گفت: کنار گذاشتن دلار برای روسیه در تجارت بین المللی غیرقابل اجتناب است. این کار برای روسیه که از چند سال پیش تاکنون هدف تحریم‌های آمریکا قرار گرفته ضروری است.

رئیس جمهور روسیه که این سخنان را در همایشی اقتصادی در مسکو بیان می‌کرد، افزود: ما بنا نداریم که خود را از دلار دور کنیم بلکه این دلار است که بنا را بر دور شدن از ما گذاشته است.

پوتین گفت: به هر حال ما این کار را انجام می‌دهیم و به شما اطمینان خاطر می‌دهم که این کار را انجام خواهیم داد.

مقامات روسیه از خیلی وقت پیش اعلام کرده‌اند که می‌خواهند از داد ‌‌‌وستد‌های بین ‌‌المللی خود دلارزدایی کنند، اما تاکنون نتیجه ملموسی در این خصوص به دست نیاورده اند. روس‌ها معاملات و داد و ستد‌های تجاری خود را اکنون بیشتر با دیگر ارز‌های معتبر جهان می‌دهند اما داد و ستد‌های تجاری با ارز‌های دیگر بیشتر در سطح ملی انجام می‌گیرد. به هر حال اینکه روسیه روند دلارزدایی از داد ‌‌‌و ستد‌های بین ‌‌المللی خود را به طور جدی آغاز کرده امری اجتناب ناپذیر است. چون این احتمال وجود دارد که آمریکا تحریم‌های دیگری را علیه روسیه اعمال کند.

ولادیمیر پوتین، افزود: «چنین بی ثباتی باعث شده است شمار دیگری از اقتصاد‌های جهان به فکر یافتن ارز اندوخته جایگزینی برای دلار آمریکا باشند و نظام پرداختی به جز دلار برای خود ایجاد کنند. نگاه کنید که چگونه ذخایر ارزی آمریکا از جمله کشور‌های متحد آمریکا رو به کاهش گذاشته است. دارایی‌های به دلار اکنون در جهان رو به کاهش است.»

این سخنان پوتین در شرایطی بیان می‌شود که این کشور روند فروش اوراق قرضه و بهادار به دلار (اوراق قرضه و بهادار خزانه داری آمریکا) را به طور چشمگیری کاهش داده است.

پوتین همچنین در تأیید سخنان خود به تصمیم ترکیه برای خرید سامانه ضد موشکی اس-۴۰۰ روسیه (S-۴۰۰) اشاره کرد که بدون استفاده از دلار قرار داد آن بسته شده است.

هند دیگر مشتری سامانه ضد موشکی اس-۴۰۰ روسیه (S-۴۰۰) نیز قرارداد خرید این سامانه را بدون استفاده از دلار با روسیه بسته است. هند پول این سامانه را به روپیه به روسیه داده است

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

ارسال نظر

تازه ها