کد خبر 32403

رهبر اکثریت سنای آمریکا تصریح کرد: کنگره آمریکا به عربستان پاسخ خواهد داد؛ زیرا قتل خاشقجی نفرت‌انگیز است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، سناتور «میچ مک‌کانل» عضو جمهوریخواه و رهبر اکثریت سنای آمریکا در اظهاراتی در خصوص قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی در استانبول و رابطه میان مقامات ریاض و این جنایت گفت: قتل خاشقجی یک اقدام نفرت انگیز است و به همین دلیل کنگره آمریکا به عربستان پاسخ خواهد داد.

رهبر اکثریت سنای آمریکا ادامه داد: مخالف اظهارات ترامپ در مورد این موضوع هستم. دخالت دولت عربستان سعودی در قتل خاشقجی توسط آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» تایید شد. این قتل که توسط سعودی ها انجام شده علیه همه آنچه که ایالات متحده در جهان از آن دفاع می‌کند، است.

عضو جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا در ادامه افزود: بنابراین قطعا باید به این حادثه پاسخ داده شود و اکنون بحث و تبادل نظر می کنیم که این پاسخ مناسب باید چگونه باشد. عربستان سعودی یک شریک راهبردی برای ایالات متحده است و رابطه بین دو کشور برای خاورمیانه مهم است.

وی اضافه کرد: ما به مخالفت دولت عربستان سعودی با ایران اهمیت می دهیم و هیچ کسی نمی خواهد تا روابطمان را با این کشور کاهش دهیم؛ اما واکنش نشان دادن به این موضوع مناسب خواهد بود و ما اکنون در خصوص آن گفتگو می کنیم.

گفتنی است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست دوم ماه اکتبر ۲۰۱۸ به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و از آن خارج نشد. 

ریاض در ۲۰ اکتبر قتل خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی را تأیید کرد. دادستان این کشور مدعی شد که خاشقجی بعد از درگیری با چند نفر در داخل کنسولگری فوت کرده و ۱۸ شهروند این کشور نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند. 

دادستانی کل استانبول ترکیه روز چهارشنبه ۳۱ اکتبر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جمال خاشقجی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در این شهر، طبق نقشه‌ قبلی خفه و کشته شده است.

 
منبع: مهر

 

ارسال نظر

تازه ها