کد خبر 32388

دادگاه عالی اروپا روز چهارم دسامبر رأی خود را در مورد جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا اعلام خواهد کرد و دقیقا در همان تاریخ پارلمان بریتانیا جلسات بررسی پیش نویس توافق نخست وزیر بریتانیا را اعلام آغاز خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رئیس دادگاه عالی اتحادیه اروپا امروز اعلام کرد روز چهارم دسامبر نظر خود را در مورد بریگزیت اعلام می‌کند.

این دادگاه قصد دارد اعلام کند که آیا می‌تواند به صورت یکجانبه فرآیند جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا را لغو کند یا خیر.

دادگاه عدالت اروپا جلسه استماع فوری را برگزار کرد مبنی بر اینکه آیا این دادگاه بدون اجازه اعضای اتحادیه اروپا می‌تواند مانع جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا به دلیل ماده 50 معاهده لیسبون شود یا نه.

چندی پیش تعدادی از سیاستمداران اسکاتلندی دادخواستی را به دادگاه اروپا ارسال کردند و از این دادگاه خواستند که به صورت یکجانبه مانع جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا شود.

اکنون این دادگاه در حال بررسی این موضوع است که آیا می‌تواند بدون اجازه اعضای اتحادیه اروپا این کار را انجام بدهد یا نه. بر همین اساس رئیس دادگاه عالی اروپا اعلام کرد که چهارم دسامبر رأی این دادگاه اعلام خواهد شد.

دولتمردان بریتانیا از پذیرش دادخواست سیاستمداران اسکاتلندی ممانعت به عمل آوردند و بر همین اساس آنها نیز دادخواست خود را به دادگاه عالی اروپا در لوکزامبورگ ارائه دادند.

تاریخ اعلام رأی دادگاه عالی اروپا دقیقا مصادف با زمانی است که پارلمان بریتانیا جلسه پنج روزه خود را حول پیش نویس توافق ترزا می با اتحادیه اروپا بعد از جدایی بریتانیا آغاز خواهد کرد.

روز 11 دسامبر پارلمان بریتانیا نظر خود را در مورد پیش نویس ترزا می اعلام خواهد کرد.

طبق تاریخ اعلام شده از پیش بریتانیا باید در تاریخ 29 مارس 2019 از اتحادیه اروپا جدا شود.

تعدادی از اعضای حزب محافظه‌کار بریتانیا گفته‌اند که علیه توافق ترزا می رأی خواهند داد.

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها