کد خبر 32243

صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل با رایزنی ،رییس جمهورهای دو کشور روسیه و اوکراین را به صلح و تنش زدایی در منطقه دعوت کرد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در جریان تماسی تلفنی با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه درباره تنش‌های اخیر میان روسیه و اوکراین رایزنی کرد.

خبرگزاری آلمان گزارش داد که بنابر اعلام «اشتفان زایبرت» سخنگوی دولت آلمان، طرف آلمانی دوشنبه شب بر لزوم تنش‌زدایی و گفت‌وگو برای حل مسایل کنونی تاکید کرد. مرکل و پوتین بررسی این موضوع را با مشارکت کارشناسان مرزی اوکراینی و روسی به بحث گذاشتند.

مرکل همچنین با «پترو پروشنکو» رئیس‌جمهور اوکراین هم صحبت کرد و توافق کردند که در ارتباط با وقایع اخیر، با هم در ارتباط باشند.

سه کشتی نیروی دریایی اوکراین روز یکشنبه 25 نوامبر (4 آذرماه) با عبور از مرز دریایی روسیه وارد آبهای منطقه‌ای روسیه شدند و بدون توجه به هشدارهای نیروهای امنیتی روسیه به مسیر خود ادامه دادند که در ادامه نیروهای روس مجبور به استفاده از سلاح‌ برای متوقف کردن این کشتی‌ها شدند که در تبادل آتش صورت گرفته سه نفر از نیروهای اوکراین اندکی زخمی می‌شوند.

نیروهای امنیتی روسیه در ادامه این سه کشتی را تا بندر «کرچ» کریمه هدایت کرده و آنها را توقیف‌ می‌کنند و این سه نظامی اوکراینی نیز تحت مراقبت‌های پزشکی قرار می‌گیرند. در حال حاضر پرونده‌ای جنایی با اتهامات نقض حریم مرزی روسیه به جریان افتاده است.

وزارت خارجه روسیه این اقدام نیروی دریایی اوکراین را از پیش‌طراحی‌شده و اقدامی تحریک آمیز توصیف کرده است. این در شرایطی است که کی‌یف گفته کشتی‌های اوکراین هیچ اقدام اشتباهی صورت نداده‌آند و روسیه به تهاجم نظامی متهم کرده است.

فارس

ارسال نظر

تازه ها