کد خبر 30792

روزنامه صباح نوشت در بررسی فاضلاب خانه کنسول عربستان در استانبول، شواهدی از اسید قوی یافته شده است. مقامات ترکیه از همان ابتدا گمان داشتند که قاتلان، جسد خاشقجی را در اسید حل کرده و به کانال فاضلاب ریخته باشند.

پس از آن که مقامات رسمی ترکیه، خبر حل شدن بدن خاشقجی در اسید را تایید کردند، روزنامه صباح نوشت در بررسی فاضلاب خانه کنسول عربستان در استانبول، شواهدی از اسید قوی یافته شده است. مقامات ترکیه از همان ابتدا گمان داشتند که قاتلان، جسد خاشقجی را در اسید حل کرده و به کانال فاضلاب ریخته باشند.

یک روز قبل، "حریت" و دیگر روزنامه‌های ترکیه به نقل از خبرنگار شبکه الجزیره در استانبول نوشته بودند که در اقامتگاه سرکنسول عربستان سعودی در استانبول آثار اسید پیدا شده است.

الجزیره به نقل از یک مقام مطلع دادستانی ترکیه که نخواسته نامش فاش شود، اعلام کرد که جسد تکه تکه شده قاشقجی در محل اقامت سرکنسول در یک اتاق در اسید ذوب شده است.

در همین حال، روز شنبه ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان) رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد کشورش فایل صوتی مربوط به قتل خاشقجی را در اختیار دولت‌های آلمان، آمریکا، فرانسه، عربستان سعودی و بریتانیا قرار داده است. او افزود: «همه این صحبت‌ها را شنیده‌ و در جریان امر هستند.»

ترکیه می‌گوید صداهای ضبط شده در این نوار صوتی، کم و کیف قتل خاشقجی را مستند می‌سازد.

اردوغان از سران عربستان خواسته که قاتل اصلی خاشقجی را در بین گروه پانزده نفره‌ای که روز حادثه به کنسولگری رفتند، شناسایی کنند. این گروه هم‌زمان با ناپدید شدن این روزنامه‌نگار منتقد، از عربستان سعودی به ترکیه سفر کرده بود.

در این میان، دونالد ترامپ و امانوئل مکرون، روسای جمهور آمریکا و فرانسه دوباره از عربستان سعودی خواستند عوامل پشت پرده قتل خاشقجی را شناسایی و معرفی کند.

عربستان سعودی پس از انکارهای اولیه، سرانجام پذیرفت که جمال خاشقجی به عمد و  با برنامه‌ریزی قبلی در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسیده‌ است.

قتل این روزنامه‌نگار منتقد، موجی از انتقاد علیه عربستان به ویژه در میان متحدان این کشور در سراسر دنیا به راه انداخت.

منبع: جام نیوز

ارسال نظر

تازه ها