کد خبر 30695

پلیس استرالیا در پی حمله یک سومالیایی تبار به پلیس و کشتن و زخمی کردن چند نفر و به اتش کشیدن یک کامیون حاوی کپسول گاز اعلام کرد که این فرد متاثر از داعش بوده اما ارتباط مستقیم با داعش هنوز مشخص نیست.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روز جمعه یک فرد مسلح به چاقو در مرکز ملبورن استرالیا پس از آنکه یک کامیون حاوی کپسول‌های گاز را به آتش کشید با چاقو به ماموران پلیس حمله کرده و دست کم یک نفر را کشته و دو نفر دیگر را نیز زخمی کرد و خود وی نیز در تیراندازی ماموران زخمی شد و بعدا در بیمارستان جان باخت.

پلیس استرالیا اعلام کرد که فردی که این حمله را انجام داده یک مرد 30 ساله سومالیایی‌تبار به نام "حسن خلیف شیرعلی" بوده و از طریق تبلیغات گروه تروریستی داعش تحت تاثیر قرار گرفته و به افراط کشیده شده است.

پلیس اعلام کرد: گذرنامه استرالیایی شیرعلی در سال 2015 در پی یک گزارش اطلاعاتی مبنی بر برنامه‌ریزی او برای سفر به سوریه باطل شد، هر چند که بعدا مقام‌های اطلاعاتی ارزیابی کردند او با وجود داشتن دیدگاه‌های رادیکال تهدیدی متوجه امنیتی ملی نمی‌کند.

در پی حمله‌ای که وی در روز جمعه دو روز قبل از مراسم روز یادبود صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول انجام داد،‌ گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت.

یان مک کارتنی، معاون کمیسیونر پلیس فدرال استرالیا به خبرنگاران در ملبورن گفت: به نظر من درست است که بگوییم او از داعش تاثیر پذیرفته و به افراط کشیده شده است، اما منظور ما وجود ارتباط مستقیم نیست. ما این ارزیابی را بیشتر از نقطه نظر الهام‌پذیری مطرح می‌کنیم.

در همین حال اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا نیز اعلام کرد: سطح هشدار ملی تروریسم در این کشور در مرحله «احتمالی» است که در وسط پنج سطح در نظر گرفته شده برای این هشدار قرار دارد.

او به خبرنگاران در سیدنی گفت: مسئله اسلام رادیکالی در اینجا مطرح بوده است.

او گفت: من باید اعلام کنم که اسلام رادیکالی خشونت‌طلب و افراط‌گر که مخالف سبک زندگی ما است، مطرح بوده است و من اولین کسی هستم که از آزادی مذهبی در این کشور حفاظت می‌کنم.

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها