کد خبر 30179

ترکی فیصل رئیس اسبق سازمان اطلاعات عربستان نسبت به لغو دعوتش از جانب دانشگاه هاروارد و جورج تاون واکنش نشان داد و گفت چرا با اینکه هیچ ارتباطی با دولت عربستان ندارد اما اینگونه با او برخورد می شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل سایت دیلی بیست، ترکی فیصل، رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان و سفیر اسبق این کشور در واشنگتن گفت: من درک نمی‌کنم چگونه کسی که هیچ ارتباطی با آن آنچه در عربستان رخ می‌دهد ندارد، از سوی دانشگاهی مثل هاروارد گناهکار شناخته می‌شود.

در گزارش سایت دیلی بیست آمده است که همزمان با تصمیم دانشگاه هاروارد برای لغو دعوت از ترکی فیصل برای شرکت در یکی از همایش‌ها، دانشگاه جورج تاون نیز تصمیم مشابهی در این زمینه گرفته است. دانشگاه جورج تاون تصمیم گرفته که به فعالیت‌های ترکی فیصل در این دانشگاه پایان دهد. ترکی فیصل به مدت 10 سال در این دانشگاه درس خوانده است.

دانشگاه هاروارد روابط زیادی با خاندان حاکم عربستان دارد. ولید بن طلال شاهزاده میلیارد عربستانی در سال 2005،  20 میلیون دلار به این دانشگاه کمک کرده بود.

این اقدامات به دنبال قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری عربستان در استانبول صورت می‌گیرد. دانشگاه هاروارد و جورج تاون به درخواست‌ها برای توضیح دادن در این باره واکنشی نشان نداده‌اند.

رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان همچنین فاش کرد که ملک سلمان پادشاه این کشور از وی خواسته با اعضای خانواده جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در آمریکا ارتباط داشته باشد.

وی گفت که هیچ ماموریتی برای بهبود وجهه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که برخی مسئولان آمریکایی معتقدند وی دستور قتل خاشقجی را داده است، به وی داده نشده است.

ترکی فیصل گفت: من به هیچ وجه با محمد بن سلمان در ارتباط نیستم و هیچ صحبتی از وی یا مسئول عربستانی دیگر نشنیده‌ام.

خاشقجی روابط قوی با ترکی فیصل داشت و زمانی که وی سفیر عربستان در انگلیس و آمریکا بود، با او ارتباط کاری داشت.

ترکی فیصل اخیرا در کنفرانسی در واشنگتن از "دورویی" آمریکا انتقاد کرده و گفته بود: کشورهایی که مردم بی گناه را شکنجه داده و جنگی را براساس اطلاعات اشتباه به راه می‌اندازند که هزاران تن در جریان آن کشته می‌شوند، باید درباره متهم کردن دیگران محتاط باشند.

اشاره وی به حمله آمریکا به عراق براساس اطلاعات اشتباه است.

ترکی فیصل از سال 1977 تا 2001 رییس سازمان اطلاعات عربستان بود و در سال 2005 سفیر عربستان در لندن شد. وی بعدا سفیر عربستان در آمریکا شد تا اینکه 29 ژانویه 2007 از پستش برکنار شد.

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها