کد خبر 29976

رهبر حزب جمهوری خلق در یک گفت‌وگوی تلویزیونی انتقادات تندی علیه دولت اردوغان مطرح کرد.

 به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق، در گفت‌وگوی زنده با شبکه تلویزیونی سی.ان.ان ترک در مورد تحولات سیاسی ترکیه صحبت کرد.

او در مورد مواضع مشترک حزب خود و حزب حاکم در برابر تهدیدات سیاسی و اقتصادی علیه ترکیه گفت: ما در بسیاری از موارد با دولت مخالف هستیم و علیه تصمیمات غلطی که توسط اردوغان و تیم او اتخاذ می‌شوند، موضع‌گیری می‌کنیم، اما زمانی که یک تهدید علنی علیه ترکیه وجود داشته باشد، بدون شک خواهان آن هستیم که در کنار دولت علیه تهدید خارجی جبهه بگیریم.

کلیچدار اوغلو افزود: چند روز پیش برات آلبایراک وزیر امور مالی و دارایی و داماد اردوغان اعلام کرد، در پایتخت یک کشور خارجی به منظور توطئه چینی علیه ترکیه برنامه ریزی شده و جنگ اقتصادی علیه ما آغاز شده است. ما از او خواستیم در یک نشست محرمانه در مورد آن پایتخت و کشوری که علیه ترکیه توطئه چیده، برای ما صحبت و اعلام کند کدام کشور در این مسئله نقش داشته است تا ما هم در کنار دولت علیه آن کشور موضع گیری کنیم، اما او نه در جلسه حاضر شد و نه به سوال ما پاسخ داد. از دو حالت خارج نیست یا داماد اردوغان دروغ می‌گوید، یا این که نمی‌خواهند مسائل را با همه در میان بگذارند. اگر چنین چیزی واقعیت دارد و در پایتخت یک کشور خارجی علیه ترکیه توطئه چیده‌اند حتماً باید این را به اطلاع همه برسانند.

وی در ادامه افزود: در ترکیه دولت وجود ندارد، بلکه هر آن چه هست، دولت اردوغان است و او در تمام تصمیمات دخالت می‌کند. هر جا که لازم باشد حتی استقلال قوه قضاییه را فدای خواسته‌های خود می‌کند. ما می‌خواهیم سیستم پارلمانی را به ترکیه بازگردانیم. این بهترین سیستمی است که بعد از دوران عثمانی در ترکیه تاسیس شده و حتماً باید چنین سیستمی به ترکیه بازگردانده شود.

کلیچدار اوغلو در مورد انتقاداتی که علیه او در مورد سوگندنامه دانش آموزی مطرح شده و در مورد سکوتش در مورد این مسئله انتقاد کرده‌اند، گفت: قاضی دیوان عدالت اداری تصمیم خود را گرفته و دلایل و استنادات محکمی بیان کرده تا سوگندنامه دانش آموزی به مدارس بازگردانده شود و هیچ بهانه‌ای هم برای گذر از تصمیم قاضی وجود ندارد، اما رئیس‌جمهور در جلسه‌ای با حضور رئیس دیوان عدالت اداری، به حکم او ایراد گرفته و قضات را تحقیر می‌کند.

وی گفت: چنین چیزی اصلاً قابل پذیرفتن نیست و باید به حکم قاضی گردن نهاد.
رهبر حزب جمهوری خلق در ادامه مدعی شد که بین جمهوری ترکیه و جمهوری کشورهای دیگری نظیر سوریه، ایران و لیبی تفاوت‌های بنیادین وجود دارد و باید تفاوت‌ها را حفظ کرد.
کلیچدار اوغلو در پایان در مورد قتل جمال خاشقجی گفت: اردوغان، فایل‌های صوتی مرتبط به جنایت را شنیده و به روشنی می‌دانسته که جمال خاشقجی را به آن شکل وحشیانه کشته‌اند. باید از او پرسید، چرا اجازه دادی که عوامل این جنایت به راحتی ترکیه را ترک کنند؟ چرا ملک سلمان از تو تشکر می‌کند؟ قطعاً تشکر او به خاطر این است که اجازه دادی عوامل این جنایت به راحتی از ترکیه بیرون روند.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها