کد خبر 29714

روزنامه وال استریت ژورنال قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی را باعث تزلزل نقش عربستان هم پیمان غرب دانست.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، روزنامه وال استریت ژورنال در مطلبی نوشت: مسئولان آمریکا و سیاستمداران حادثه قتل "هولناک" جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد، قدرت عربستان برای جلب نظر دیگران علیه ایران را به خطر انداخته است که این امر چالشی برای سیاست دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در خاورمیانه به شمار می رود.

این روزنامه افزود: جمیز ماتیس وزیر دفاع آمریکا به سران عرب در اجلاس امنیتی منامه درباره پیامدهای قتل خاشقجی هشدار داد و گفت که "باید همه ما نگران باشیم" زیرا این امر بر امنیت منطقه تاثیر می گذارد.

ماتیس افزود: "وقتی ملتی احترام به معیارهای بین‌المللی و قانون را کنار می گذارد؛ ثبات منطقه ای تضعیف می شود، درحالی که نیاز زیادی به آن وجود دارد". آمریکا نمی تواند درقبال این "اقدام سخت" تسامح به خرج داده یا سکوت کند.

به نوشته وال استریت ژورنال، ماتیس به طور مستقیم سران سعودی را به خاطر قتل خاشقجی سرزنش نکرد اما واکنش هایش به این امر اشاره می کند که چطور این قتل وحشیانه و برخورد ریاض با آن منجر به تنش در روابط دوجانبه بین سران سعودی و ترامپ می شود که از طریق ریاض بدنبال تلاش برای مهار نفوذ ایران است.

این روزنامه نوشت: آمریکا و سایر کشورهای غربی اکنون درحال ارزیابی هزینه سیاسی حمایت از ریاض و نیاز به حفظ نقش آن به عنوان مهم ترین هم پیمان عرب هستند. هم پیمانان عرب و غربی ریاض احساس نگرانی می کنند زیرا عربستان با دشواریهایی برای دستیابی به یک دستاویز اخلاقی تحت بهانه مقابله با ایران روبرو خواهد شد.

وال استریت ژورنال نوشت: کنفرانس آینده سرمایه گذاری با حضور برخی هم پیمانان ریاض نظیر عبدالله دوم شاه اردن و عمران خان نخست وزیر پاکستان در ریاض برگزار شد اما عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر با وجود دعوت از او در این کنفرانس حاضر نشد و سخنگوی السیسی نیز به درخواست این روزنامه برای اظهار نظر پاسخ نداد.

دیگر هم پیمانان عرب حوزه خلیج فارس و سایر کشورهای عربی نیز نگرانی خود را ابراز داشتند که ممکن است قتل خاشقجی به روابط آنها با غرب آسیب بزند.

همچنین جنگ عربستان علیه یمن به معضلی در روابط بین واشنگتن و ریاض تبدیل شده است و قتل خاشقجی قانونگذاران آمریکایی را بر آن داشه است که رفتار عربستان در این جنگ را که به یک "فاجعه انسانی" تبدیل شده و باعث قتل هزاران غیرنظامی شده است، بازبینی کنند. از این رو، بازنگری در تحویل سلاح به عربستان آغاز شده است.

روزنامه وال استریت ژورنال افزود: محاسبات واشنگتن پیچیده شده است. با وجود تاثیر قتل خاشقجی بر روابط آمریکا و عربستان، هرگونه تحرک واشنگتن ممکن است با واکنش قوی عربستان همراه شود و درها را به روی رقبای آمریکا بازکند. عربستان می تواند پاسخ خشمگینی به هرگونه کاهش سطح روابط آمریکا با عربستان از طریق متقاعد کردن هم پیمانانش در حوزه خلیج فارس برای راکد کردن روابط با آمریکا بدهد که ممکن است به مرحله لغو تمرین های نظامی برسد.

به گفته نورمن رولی مسئول بازنشسته دستگاه اطلاعاتی آمریکا، آمریکا "از دهه ها پیش روابط مستحکمی با عربستان دارد و اهمیت ژئوپلتیک آن بر عرصه های امنیت راهبردی متعدد و انرژی و منافع منطقه‌ای تاثیرگذار است".

برپایه این گزارش، رولی افزود: "روسیه و ایران و چین به هرگونه شکنندگی در روابط آمریکا و عربستان به عنوان یک دستاورد برای خود نگاه می کنند".

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها