کد خبر 29700

ماکرون رئیس جمهوری فرانسه به تصمیم مرکل صدراعظم آلمان برای کناره گیری از سمت خود واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه به تصمیم آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان برای کناره گیری از سمت خود در سال 2021 میلادی واکنش نشان داد و آنرا «تصمیمی به غایت شایسته» توصیف کرد.

رئیس جمهوری فرانسه ضمن تحسین برانگیز خواندن قصد صدراعظم آلمان برای کنار رفتن از پست فعلی و نیز ریاست حزب تحت رهبری اش خاطرنشان کرد: «این تصمیم اوست و من آنرا بسیار مسئولانه و به غایت شایسته توصیف می کنم.»

مرکل که از سال 2005 سکان هدایت آلمان را در دست دارد روز دوشنبه پس از منتشر شدن نتایج انتخابات منطقه‌ای در ایالت هسن به صراحت اعلام کرد این آخرین دوره ماموریت وی به عنوان صدراعظم است و قصد دارد پس از ماه دسامبر از ریاست حزب اش کناره گیری کند.

انتخابات منطقه‌ای در ایالت هسن، دومین انتخابات پیاپی طی ماه‌های اخیر پس از انتخابات پارلمانی در ایالت باواریا بود که حزب دمکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل در آن با ریزش قابل توجه آراء به نفع راست گرایان افراطی مواج شد.

حزب دمکرات مسیحی در انتخابات ایالت هسن برغم آنکه با کسب 27 درصد آراء در صدر قرار گرفت اما نسبت به دوره قبل بیش از یازده امتیاز از دست داد.

امانوئل ماکرون که در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر اتیوپی سخن می گفت در ادامه یادآورد شد: «خانم مرکل هرگز ارزش های اروپا را فراموش نکرده و با شجاعت تمام هدایت کشورش را در دست دارد.»

رئیس الیزه همچنین با اشاره به اوج گرفتن جریان های راست افراطی این مسئله را منحصر به آلمان ندانست و تاکید کرد: «نتایج انتخابات ایالت هسن پیشروی چندین حزب، به خصوص تشکل "آلترناتیو برای آلمان" را به همراه داشت که این از نظر من یک پدیده اروپایی است.»

ماکرون در پایان تصریح کرد: «تقویت جریان راست افراطی در اروپا به این معنی است که دیگر احزاب در ارائه پاسخی برای فرونشاندن خشم و ترس مردم ناکام بوده‌اند.» به گفته وی «نباید این خشم و ترس را پنهان کرد بلکه بهترین کار مواجه با آنها از روبرو است .»

حزب "آلترناتیو برای آلمان" با کسب 12 تا 13 درصد آرا، برای نخستین بار به مجلس قانونگذاری ایالت هسن راه یافت. هسن تنها ایالتی بود که راست افراطی تا کنون در آن نماینده‌ای نداشت.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها