کد خبر 29571

پایان انتخابات برزیل

ژائیر بولسونارو کاندیدای راست افراطی و از نظامیان پیشین دوره دیکتاتوری برزیل در دور دوم انتخابات برزیل با شعارهای ضد فساد توانست با کسب 55.2 درصد آرا در مقابل 44.8 درصد آرای فرناندو حداد پیروز انتخابات برزیل شود و به این ترتیب عرصه قدرت در برزیل را از آن خود کرد و به حکومت 12 ساله حزب کارگر پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «ژائیر بولسونارو» کاندیدای راست افراطی و نماینده مجلس سفلی برزیل از حزب محافظه‌کار سوسیال لیبرال و مورد حمایت نظامیان و ژنرال‌های بازنشسته در مقابل «فرناندو حداد» کاندیدای حزب کارگر برزیل پیروز شد و دوره پنج ساله ریاست جمهوری را از آن خود کند.

بولسونارو که یک افسر نظامی سابق است و به دوره دیکتاتوری نظامیان بین سال‌های 1964 تا 1985 بی پروا افتخار می‌کند توانست با شعارهایی از قبیل پاکسازی فساد در دولت، و مبارزه با جرم و جنایت پیروز انتخابات برزیل شود و بعد از 12 سال حزب کارگر را از بالا به زیر بکشد. ‌

بولسونارو که شعارهای ضد همجنس‌گرایی، ضد فمینیسم، ضد حقوق بشر، ضد حق سقط جنین و ضد محیط زیستی می‌زند در سایه فساد گسترده حزب کارگر در برزیل توانست بر روی این موج سوار شود و عرصه قدرت در برزیل را به چنگ بیاورد.

این افسر نظامی پیشین در دور اول انتخابات که از حزب سوسیال لیبرال که یک حزب محافظه‌کار و کوچک است شرکت کرده بود توانست با آرای قابل توجه 46 درصد از تمامی رقبای خود جلو بیفتد و در دور دوم نیز با 55 درصد آرا پیروز انتخابات شود.

برای اولین بار در تاریخ برزیل بعد از 1985 است که یک نظامی دوباره توانست به عرصه قدرت بازگردد و او اعلام کرده است که احتمالا ژنرال‌های بازنشسته را دوباره در مناصب کلیدی قرار خواهد داد.

وی بعد از پیروزی خود در انتخابات اعلام کرد که اصول دموکراسی را در برزیل برقرار خواهد کرد اما همچنین گفته است که می‌خواهد مسیر کشور را عوض کند.

وی همچنین گفت» ما دیگر نمی‌توانیم با سوسیالیسم، کمونیسم، پوپولیسم و افراط‌گرایی چپ حرکت کنیم ... ما می‌خواهیم سرنوشت برزیل را تغیر دهیم.».

این کاندیدای حزب سوسیال لیبرال همچنین از دونالد ترامپ ستایش کرده و گفته است که تمرکز خود را برای برقراری روابط دیپلماتیک با اقتصادهای پیشرفته خواهد کرد نه کشورهای منطقه‌ای. همچنین روابط دوستانه‌ای را با اسرائیل و آمریکا برقرار خواهد کرد.

«دونالد ترامپ» همچنین برای همتای خود در برزیل آرزوی موفقیت کرده بود و اعلام کرده بود که در صورت پیروزی او در انتخابات روابط دوجانبه قدرتمندی را با یکدیگر امضا خواهند کرد. اکنون هر دو کشور آمریکا و برزیل توسط احزاب راست افراطی و پولیستی هدایت می‌شوند و هر دو اعلام کرده‌اند که نظم سیاسی مستقر را از بین خواهند برد.

«ژائیر بولسونارو» با 55.2 درصد آرا در دور دوم انتخابات توانست پیروز شود و این در حالی است که «فرناندو حداد» شهردار سائوپائولو تنها توانست 44.8 درصد آرا را از آن خود کند و به این ترتیب حکومت 12 ساله حزب کارگر در برزیل پایان یافت.

هزاران نفر از طرفداران بولسونارو بعد از اعلام پیروزی او در انتخابات در مقابل خانه لاکچری او در ریودوژانیرو جمع شدند و پیروزی او را جشن گرفتند. همچنین در شهر سائوپائولو برزیل نیز بسیاری از مردم پیروزی این عضو 63 ساله پارلمان را جشن گرفتند و در خیابان‌ها به رقص و شادی و بوق و کرنا پرداختند.

سرمایه‌داران نیز در برزیل پیروزی بولسونارو را جشن گرفتند و اکنون امیدوار شده‌اند  که او بتواند حزب کارگر را از قدرت بیرون کند و شرایط را برای اصلاحات مالی در برزیل فراهم کند. وی از طرفداران بنیادگرایی بازار هستند و برنامه‌های سیاسی وی نیز متکی بر اصلاحات اقتصادی سرمایه‌دارانه است.

یک تحلیل‌گر 39 ساله سیستم‌ها در میانه هیاهوی جشن پیروزی بولسونارو در ریودوژانیروگفت: «می نمی خواهم بولسونارو را ایده آل جلوه بدهم، و نمی دانم که آیا او واقعا خوب حکمرانی خواهد کرد یا نه، اما ما امیدوار هستیم. مردم دیگر حزب کارگر را نمی خواهند و دیگر تحمل فساد بیشتر را ندارند».

با این حال بسیاری از برزیلی‌ها نگران هستند که بولسونارو که با افتخار از دوره دیکتاتوری نظامیان یاد می کند و و یکی از مدافعان شکنجه گروه‌های چپ‌گرا در زمان دیکتاتوری محسوب می‌شود حقوق بشر، آزادی های مدنی و اجتماعی و همچنین آزادی بیان را نقض کند.

دیده‌بان حقوق بشر از تمامی رسانه‌های اجتماعی خواست که علیه هر گونه تلاش بولسونارو برای از بین بردن حقوق بشر و تمامی نهادهایی که برزیل در خلال سه دهه گذشته ایجاد کرده است، بایستند.

بولسونارو بعد از پیروزی خود در انتخابات سوگند خورد که بر اساس قوانین انجیل و قانون اساسی کشور حکمرانی خواهد کرد.

سرمایه‎داران از قدرت گرفتن بولسونارو در برزیل خوشحال هستند. بولسونارو همچنین قول داده است که با از بین بردن بوروکراسی و همچنین خطوط قرمز تجارت  «برزیل را یکپارچه خواهد کرد». او همچنین اعلام کرده است یک نظم مالی جدید را ایجاد خواهد کرد و با هرگونه کسری بودجه دولت فدرال مبارزه خواهد کرد.  

انتظار می‌رود که امروز دوشنبه بازارهای مالی با صعود قابل توجهی مواجه شوند. در یک ماه اخیر و به دنبال چشم انداز احتمال پیروزی بولسونارو در انتخابات ارزش پول برزیل در برابر دلار حدود 10 درصد افزایش پیدا کرده است. از اواسط سپتامبر تاکنون شاخص سهام «بووسپا» در سائوپائولو حدود 134.5 درصد رشد کرده است.

بولسونارو همچنین «پائولو گودو» دانش‌آموخته اقتصاد دانشگاه شیکاگو و یک بانکدار را قصد دارد به عنوان وزیر اقتصاد برزیل معرفی کند و سرمایه‌داران از این امر راضی هستند.

« گودو» گفته است که در دولت آینده مالیات را کاهش خواهد داد و حدود 10 میلیون شغل ایجاد خواهد کرد. قوانین جدید مالیاتی باعث بهبود سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها خواهد شد.

گودو از طرفداران سرسخت خصوصی سازی است و قصد دارد که شرکت نفت برزیل تحت عنوان «پترولو برازیلیرو» و همچنین شرکت «سنترایس التریکاس» را خصوصی کند.

البته دیدگاه‌های او درباره بازار آزاد با دیدگاه ژنرال‌های بازنشسته ارتش که از او حمایت کرده‌اند و عرصه را برای قدرت‌گیری او فراهم کرده‌اند اختلاف چشمگیری دارد.  

روز یکشنبه گودو گفت برزیل به دنبال ایجاد روابط خوب تجاری در خارج از محدودیت‌های «مرکوسور» است. اتحادیه مرکوسور توسط برزیل، آرژانتین، اروگوئه و پاراگوئه تشکیل شد.

پیروزی بولسونارو در برزیل به دنبال پیروزی راست‌گراها در سایر کشورهای آمریکای لاتین از جمله آرژانتین، شیلی، کلمبیا، پاراگوئه، پرو صورت گرفته است واکنون این قاره در سطح سیاسی و اقتصادی به راست چرخش کردند و حمایت‌ها از رژیم اقتدارگرایانه سوسیالیستی در ونزوئلا از بین رفته است.

صدها نفر از طرفداران فرناندو حداد در اعتراض به پیروزی بولسونارو در انتخابات در خیابان «پائولیستا»ی برزیل حاضر شدند و علیه سیاست‌های او شعار دادند و اما به درگیری با پلیس انجامید و پلیس سعی کرد آنها را متفرق کند.

 

ارسال نظر

تازه ها