کد خبر 27969

به دنبال ماجرای رخ داده در کمنیتس و جولات راست های افراطی در خیابان های این شهر فعالان ضد نژادپرستی و احزاب و اتحادیه های چپ فراخوان تظاهرات دادند و دیروز حدود صدها هزار نفر علیه رفتار فاشیست ها به خیابان ها ریختند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شبکه خبری دویچه‌وله گزارش داد، به گفته سازمان‌دهندگان این تظاهرات در برلین، حدود ۲۴۰ هزار تن علیه تبعیض نژاد و رشد راست‌گرایان به خیابان رفتند. بیش از چهار هزار و ۵۰۰ حزب و سازمان و شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی برای شرکت در این حرکت اعتراضی فراخوان داده بودند.

هزاران تن با لباس‌های رنگی  و بادکنک‌های کوچک و بزرگ و پلاکارد، اعتراض خود به رشد راست‌گرایی و نژادپرستی در آلمان و محدودیت‌های روزافزون برای پناهندگان و مهاجران را به نمایش گذاشتند.  

در نخستین ساعت گردهمایی در میدان الکساندر، شرکت‌کنندگان از قشرهای سنی گوناگون بودند اما به‌ مرور شمار نوجوانان و جوانان افزایش چشمگیری یافت.

تظاهرکنندگان پلاکاردهایی با شعارهای «جامعه شکاف‌ناپذیر است»، «نه به نژادپرستی»، «نه به دشمنی با مسلمانان»، «جامعه‌ی باز، فرصتی برای رشد همگان است» و «جهان به همگان تعلق دارد» در دست داشتند.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان یکی از شخصیت‌های برجسته بود که پشتیبانان جامعه‌ باز و مدافعان حقوق بشر را برای شرکت در این تجمع فراخواند.

تنها حزب حاکم دموکرات مسیحی به رهبری صدراعظم آنگلا مرکل و حزب راست‌گرای پوپولیستی آلترناتیو برای آلمان اعلام کردند که در این حرکت اعتراضی شرکت نمی‌کنند. علت پرهیز دموکرات‌مسیحی‌ها از این اقدام اعتراضی، حضور چپ‌گرایان افراطی در آن اعلام شده است.

تظاهرات امروز (شنبه) باعث شد که بار دیگر اختلاف‌نظر سران حزب چپ در رابطه با جامعه‌ی باز و مبارزه با نژادپرستی عیان شود. در حالی که حزب در کلیت خود از این تظاهرات حمایت کرده، رئیس فراکسیون حزب در پارلمان آلمان از شرکت در آن سر باز زد.

برنامه‌ریزان تظاهرات اخیر انتظار داشتند که حدود ۴۵ هزار تن در آن شرکت کنند اما بر اساس آمارهای گوناگون پلیس و برگزارکنندگان، بین ۲۰۰ تا ۲۴۰ هزار تن در اعتراض به نژادپرستی، تبعیض علیه مهاجران و رشد راستگرایان افراطی به تظاهرات پرداختند.  

منبع: 

ارسال نظر

تازه ها