کد خبر 27961

وزیر امور خارجه آلمان از عربستان سعودی خواست که هر چه سریع تر درباره ناپدید شدن روزنامه نگار منتقد سعودی و قتل احتمالی وی شفاف سازی کند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد،  "هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان با توجه به ناپدید شدن روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان سعودی در ترکیه و اتهاماتی که در این باره به آل سعود وارد است انتقاد شدیدی به ریاض وارد کرد.

خاشقجی نویسنده 59 ساله سعودی روز سه‌شنبه 10 مهر (دوم اکتبر) پس از آنکه برای ثبت ازدواج خود به کنسولگری سعودی در استانبول رفت، ناپدید شد که این موضوع به نگرانی‌ها درباره امنیت وی دامن زد. خاشقجی که در گذشته مشاور دولت عربستان بوده، سال گذشته از ترس دستگیری از کشورش خارج شد. او بارها نسبت به سیاست های محمدبن سلمان ولیعهد سعودی و همچنین تجاوز نظامی عربستان به یمن انتقاد کرده بود.

مقامات سعودی ادعا کرده‌اند که خاشقجی از سفارت خارج شده، اما نامزد وی این موضوع را رد می‌کند. نام وی در فهرست افراد تحت تعقیب بن‌سلمان قرار داشت. محققان ترک بر این باورند که وی توسط یک تیم سعودی در کنسولگری عربستان به قتل رسیده است. اما عربستان همه این اتهامات را رد می کند.

ناپدید شدن این روزنامه نگار آل سعود به تنش هایی بین واشنگتن و ریاض منجر شده است. حالا وزیر امور خارجه آلمان هم در این مناقشات وارد شده و اظهار  نظر کرده است.

"ماس" از عربستان سعودی درخواست کرد که درباره قتل احتمالی "جمال خاشقجی" شفاف سازی کند. به گفته وی با هر روزی که می گذرد و این پرونده همچنان نامعلوم لست نگرانی ها درباره خاشقجی افزایش می یابد. با توجه به اتهامات جدی باید حالا بلافاصله مشخص شود که چه اتفاقی برای او افتاده است.

وی همچنین این مسئله را برای طرف سعودی شفاف کرد که باید همه اقدامات برای شفاف سازی درباره این پرنده را انجام دهد.

وزیر امور خارجه آلمان همچنین تصریح کرد که ما نمی توانیم با این واقعیت کنار بیاییم که روزنامه نگاران در سراسر جهان اغلب به خاطر کار خود به طور فزاینده ای مورد تهدید قرار گرفته و به آن ها حمله شود. این مسئله همچنین برای عربستان سعودی هم معتبر است. چنین واقعیتی غیر قابل قبول است. این مسئله همچنین درباره روزنامه نگاران در تبعید هم صدق می کند.

" استفان زایبرت"، سخنگوی دولت آلمان  هم روز گذشته درباره ماجرای ناپدید شدن خاشقجی ابراز نگرانی شدید کرده و از عربستان سعودی خواست تا در این باره شفاف سازی کند.

وی با کلمات هشدار دهنده ای خطاب به عربستان سعودی اعلام کرد برلین انتظار دارد تا به طور خیلی سریع و قابل اعتمادی در این باره شفاف سازی شود.

بنا بر گزارش اشپیگل و اطلاعات سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان، "هایکو ماس" وزیر خارجه آلمان در روز دوشنبه در ارتباطی با سفیر عربستان سعودی، مراتب نگرانی خود درباره این پرونده را اعلام کرده است. سفیر عربستان سعودی بعد از حدود یک سال تنش با آلمان، به تازگی به برلین بازگشته است.

 

 منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها