کد خبر 27920

گزارش واشنگتن پست از وضعیت اقتصاد ایالات متحده

در حالی که نشانه‌هایی از بحران در اقتصاد ایالات متحده مشاهده می‌شود، مشاور ارشد اقتصادی ترامپ اما همچنان بر عقیده است که همه چیز خوب است و جای نگرانی نیست. این صحبت‌ها یادآور گفته‌هایی است که در دوران پیش ار بحران بحران 2008 گفته می‌شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «دانا میلبنک» اقتصاددان و ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی با عنوان «اقتصاد عالی است؛ به مانند 2008!!!» به بررسی سقوط بازارهای سهام آمریکا در هفته جاری پرداخت.

دونالد ترامپ در تاریخ سوم اکتبر اعلام کرد« بازار سهام در دولت من برای 102 امین بار  به بالاترین حد خود رسید». یک هفته بعد و در زمان هجوم برای فروش سهام، رئیس جمهور ایالات متحده اعلام کرد «این همان اصلاح بازارهای سهام است که منتظر آن بودیم».

بعد از اینکه شاخص «میانگین صنعتی داوجونز» روز چهارشنبه حدود 832 واحد سقوط کرد، «لری کادلو» مشاور ارشد اقتصادی ترامپ در راهروهای کاخ سفید اعلام  کرد که هیچ جای نگرانی نیست. نه درباره بازارهای سهام و نه درباره اقتصاد چین و یا جنگ تجاری آمریکا و حتی در مورد صحبت های ترامپ و قلدری کردن او در برابر فدرال رزرو مبنی بر رها کردن عرضه پول در اقتصاد.

«لری کادلو» در مصاحبه با «سی ان بی سی» اعلام کرد «اقتصاد ما، مردم و کارگران و کارفرمایان ما این وضعیت را در سطحی عالی به سر می‌برند. ما پررونق‌ترین اقتصاد در جهان هستیم». در همین حال بود که شاخص «داوجونز» روز پنجشنبه 546 واحد دیگر سقوط کرد و در همین حال یک ریکاوری بسیار جزئی را روز جمعه تجریه کرد اما در کل این شاخص یک افت 4.2 درصدی را در خلال این هفته تجربه کرد.

 البته سرمایه‌گذاران پیش از این صحبت‌هایی به مانند حرف‌های  لری کادلو را شنیده بودند.

ده ماه قبل از بحران  گفته می‌شد در آینده رکودی وجود نخواهد داشت». هفت ماه قبل از آن نیز اعلام شد که اقتصاد همین تابستان بهبود پیدا خواهد کرد و شاید هم زودتر. شش هفته قبل از بحران نیز گفته شد که خبرهای بسیار خوبی در راه است.

بازارها بالا و پایین می‌روند و این نوسانات به معنای این نیست که اقتصاد از هم خواهد پاشید. اما این وضعیت محدودیت سیاست‌های ترامپ را نشان می‌دهد.

دونالد ترامپ در خلال کمپین انتخاباتی خود رشد بازارهای بورس را «حباب» خواند اما در زمان ریاست جمهوری خود بارها و بارها از ثبت رکوردهای لحظه‌ای سخن گفت و آنها ار نشانه‌ای از موفقیت سیاست‌های اقتصادی خود خواند. رشد اقتصادی در زمان ترامپ افزایش داشته است و این امر به دلیل مشوق‌های عظیمی است که تحت لایحه کاهش مالیات و افزایش مخارج دولتی انجام شده است. از طرف دیگر جمهوری خواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای که یک ماه دیگر برگزار می‌شود، احتمالا شکست را تجربه خواهند.

اما اکنون نشانه‌هایی از مشکلات مشاهده می‌شود. فدرال رزرو در حال افزایش نرخ بهره است که دلیل آن مشوق‌های عظیم در دوران رشد اقتصادی است که منجر به کاهش نرخ تورم ‌شدند. اقتصاد چین بی‌ثبات شده است که دلیل ان جنگ تجاری ترامپ است. کسری بودجه با چین در ماه سپتامبر رکورد زد، تعرفه‌های ترامپ به بسیاری از تولیدکنندگان آمریکایی ضربه وارد کرده است. شرکت «فورد» گفت تعرفه‌های ترامپ یک میلیارد دلار به این شرکت ضربه وارد کرده است و اکنون در حال برنامه‌ریزی برای تعدیل نیروی کار خود است.

 

ارسال نظر

تازه ها