کد خبر 27722

هیلی یکی از ستارگان سال نخست تیم ترامپ بود اما از یک سال گذشته و با ورود بولتون و پمپئو به کابینه ترامپ، او کم کم به حاشیه رفت.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، "نیکی هیلی" سفیر آمریکا در سازمان ملل دیروز اعلام استعفا کرد و بلافاصله پس از اعلام این خبر غیرمنتظره، با دونالد ترامپ در یک نشست خبری در کاخ سفید حاضر شد. ترامپ و هیلی اعلام کردند، او تا پایان سال 2018 در سمت سفیر آمریکا در سازمان ملل ادامه خدمت خواهد کرد، و سپس از این مقام کنار خواهد رفت.

هیلی که جوان‌ترین فرماندار تاریخ آمریکا لقب گرفته، یکی از شاخص‌ترین چهره‌هایی بود که در 18 ماه گذشته معرف دولت ترامپ بوده است. او از جایگاه نمایندگی دایم ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل بسیاری از ایده‌ها و خواست‌های ترامپ را اجرایی و عملیاتی کرد، از جمله تلاش برای برداشتن فشار سیاسی نهادهای سازمان ملل از روی اسراییل، تشدید فشارها علیه ایران و انتقال سفارت آمریکا از شهر تل آویو به شهر قدس به عنوان پایتخت ابدی رژیم اسراییل و..

نشست خبری اعلام استعفای هیلی در کاخ سفید

3 دلیل احتمالی استعفای

هر چند که هیلی و ترامپ در مواقعی عدم هماهنگی‌هایی نیز داشتند که از جمله مهم‌ترین آنها دیدگاه به ظاهر متفاوت آنها درباره روسیه بود. هیلی بارها روسیه را مورد انتقاد و تهدید قرار داده است در حالی که ترامپ تا کنون کمتر از موضع تهدید علیه روسیه سخن گفته است.

با اعلام استعفای ناگهانی هیلی از سمت خود، گمانه‌زنی‌ها درباره علت این استعفای ناگهانی آغاز شد. بسیاری از رسانه‌ها و تحلیلگران سیاسی در آمریکا از زاویه دید خود این موضوع را تحلیل کردند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا که در لیست سیاه ترامپ قرار داشته و رییس جمهور آمریکا بارها علیه این شبکه موضع‌گیری کرده است، در مطلبی در وب‌سایت خود 3 دلیل احتمالی را برای استعفای هیلی برشمرده است:

1- اختلافات با کابینه: هیلی با وجودی که هماهنگی تام و کاملی با ترامپ در زمینه مسایل مربوط به سیاست خارجی آمریکا داشت، اما بسیاری او را از منظر مواضع سیاسی یک جمهوریخواه میانه‌رو می‌دانستند و رویکردهای او را نرم‌تر و ملایم‌تر از افرادی چون "جان بولتون"(مشاور امنیت ملی ترامپ) و یا "مایک پمپئو" (وزیر امور خارجه) می‌دانند.

هیلی بدون تردید ستاره سال نخست دولت ترامپ بود اما از زمانی که افرادی چون بولتون و پمپئو به کابینه ترامپ راه یافتند، او به حاشیه  رفت. او یک بار در ماه آوریل در سخنانی روسیه را تهدید به تحریم‌های جدید کرد، اما بلافاصله پس از این تهدیدات هیلی، ترامپ در سخنانی آن را رد کرد و کاخ سفید در بیانیه‌ای هیلی را " ضایع" کرد، اما هیلی پس از آن بیانیه همچنان از موضع خود در قبال روسیه دفاع کرد.

شاید استعفای هیلی اقدامی پیشدستانه از سوی خود او بوده باشد تا پیش از اینکه افرادی چون بولتون و پمپئو او را مجبور به این کار کنند، خود او با ابتکار عمل و برنامه از سمتش کنار رفته باشد.

2- نیاز به کسب در آمد

هیلی و همسرش- مایکل- درآمد بالایی ندارند و حتی حضور هیلی دردولت ترامپ باعث شده درآمد خانواده هیلی به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد و هیلی "قرض و قوله" زیادی به بار آورد.

 او طی دهه گذشته شغل‌های پردرآمدی نداشته است. او از سال 2010 در سمت فرمانداری ایالت کارولینای جنوبی بوده که شغل پردرآمدی نیست. پیش از آن نیز 6 سال در سمت عضو شورای ایالتی بوده است. این شغل‌های انتخابی درآمد زیادی ندارند. سال 2015 – یعنی یک سال پیش از پیوستن هیلی به کابینه ترامپ- او و همسرش در برگه اظهار نامه مالیاتی خود اعلام کردند درآمد سالانه آنها 170 هزار دلار بوده است. سال 2014 درآمد آنها نزدیک به 190 هزار دلار و در سال 2013 در آمد 270 هزار دلار بوده است.

خانواده هیلی در زمینه درآمدی در سال‌های گذشته عقبگرد داشته‌اند و همین مساله باعث مقروض شدن آنها شده است. هیلی در گزارش درآمدی سال 2018 خود اعلام کرده که بدهی‌ها و دیون معوقی دارد. او اعلام کرده دو بدهی 25 و 65 هزار دلاری برای کارت‌های اعتباری، بدهی 1 میلیون دلاری وام مسکن و نیز بدهی اعتباری حدود 500 هزار دلاری دارد.

با یک فرزند مشغول به تحصیل در کالج و یک فرزند مشغول به تحصیل در دبیرستان، خانواده هیلی باید درآمد بیشتری کسب کنند. هیلی با این سابقه و تخصص اگر به بخش خصوصی برود به طور متوسط درآمدی 7 برابر آنچه که از دوایر دولتی می‌گیرد نصیبش می‌شود و این گونه می‌تواند یک ساله همه قرض‌ها و بدهی‌های خود را صاف کند.

3- احتمال نامزدی ریاست جمهوری

نیکی هیلی بلندپرواز است. بسیاری در تحلیل دلیل کناره گیری او روی موضوع احتمال نامزدی او برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 یا 2024 انگشت گذاشته‌اند. هر چند او دیروز در نشست خبری این مساله را تکذیب کرد؛ اما برخی بر این باورند که او در اندیشه کسب نامزدی حزب جمهوریخواه برای رقابت‌های ریاست جمهوری است.

البته به احتمال قطعی او داوطلب رقابت با ترامپ نخواهد شد و خود را برای دوره پس از ترامپ آماده می‌کند. او توانست در یک سال و نیم گذشته خود را به عنوان یک چهره ملی آمریکا در سطح جهانی مطرح کند و از این حیث حضور او در سمت نماینده دایم آمریکا در سازمان ملل، سکویی برای پرش به سمت ریاست جمهوری بود.

 

 

منبع: عصر ایران

ارسال نظر

تازه ها