کد خبر 27662

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که منطقه مورد نظر بر اساس توافق سوچی بین روسیه و ترکیه از همه سلاح‌های سنگین تخلیه شده است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، وزارت دفاع ترکیه چهارشنبه اعلام کرد که منطقه مورد نظر بر اساس توافق «سوچی» ایجاد و از سلاح‌های سنگین تخلیه شده است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از وزارت دفاع این کشور نوشت که روند تخلیه منطقه «عاری از سلاح» از سلاح‌های سنگین در استان ادلب سوریه به پایان رسیده است.

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای که به همین مناسبت منتشر کرده، اعلام کرد که به «فعالیت‌های خود در راستای استقرار صلح پایدار و دائمی» در ادلب سوریه در چارچوب توافق سوچی ادامه خواهد داد.

پیشتر منابع نزدیک به مخالفان دولت سوریه از آغاز فرآیند ایجاد منطقه عاری از سلاح در این استان سوریه خبر داده بودند.

رؤسای جمهور ترکیه و روسیه ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) در شهر ساحلی سوچی این کشور با یکدیگر دیدار کردند و بر سر استان ادلب و ایجاد منطقه عاری از سلاح به توافق رسیدند.

بر اساس این توافق، آنکارا و مسکو موافقت کردند که در استان ادلب سوریه منطقه‌ای به وسعت ۱۵ کیلومتر مربع در ۲۰ کیلومتری به منظور اسکان غیر نظامیان در حد فاصل مناطق تحت کنترل تروریست‌ها و گروه‌های مسلح و بین نیروهای ارتش سوریه ایجاد شود.

قرار است این منطقه از ۱۵ اکتبر (۹ روز دیگر) ایجاد شده و روند استقرار غیر نظامیان در این منطقه مستقر شوند.

ایران، ترکیه و روسیه به عنوان تضمین کنندگان روند مذاکرات آستانه قزاقستان که با محوریت پایان دادن به بحران سوریه شکل گرفت، ۱۶ شهریور در تهران بر سر پایان دادن به حضور گروه‌های تروریستی و مسلح در استان ادلب این کشور چه با عملیات نظامی و چه با مصالحه و توافق موافقت کردند.

با این حال نزدیکی این استان به ترکیه و حضور بیش از سه میلیون نفر در این استان که در بین آن‌ها گروه‌های تکفیری و تروریستی مانند جبهه النصره (شاخه سوری القاعده) نیز وجود دارد، موجبات نگرانی ترکیه شد؛ چرا که با شروع عملیات آزادسازی در این استان خیل عظیمی از آوارگان به این کشور سرازیر خواهند شد.

ترکیه با درک این شرایط، متعهد شده است در مقابل توقف موقت عملیات نظامی برای آزادسازی، در جداسازی تروریست‌ها از معارضان همکاری کند.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها