کد خبر 27560

وزیر خارجه سابق آمریکا بار دیگر به انتقاد از رئیس‎جمهور روسیه پرداخت و او را به مداخله در انتخابات آمریکا متهم کرد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا در اظهاراتی تازه مدعی شد دموکراسی تحت محاصره است و به روسیه به عنوان عامل بحران سیاسی امروز دنیا اشاره کرد.

بانوی اول سابق آمریکا بار دیگر با انتقاد از دولت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه مدعی شد آنها در سیاست‌های آمریکا و انگلیس مداخله کرده‌اند و به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا کمک کردند تا در مقابل او پیروز انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 شود.

کلینتون در اظهاراتش در هفتادمین سالگرد صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر در دانشگاه آکسفورد، این سوال را مطرح کرد که چرا مردم و رسانه‌ها برای درخواست درباره آنچه روسیه انجام داده است، بی تمایل هستند.

وی اعلام کرد: «دموکراسی تحت محاصره است، همکاری‌های بین‌المللی تضعیف و رها شده است و ما باید از خودمان بپرسیم چگونه تجربه دموکراتیک دولت خود را حفظ می‌کنیم و چگونه همکاری را در سراسر دنیا پیدا می‌کنیم و چگونه در برابر این جریان قرار می‌گیریم که به نظر می‌رسد اروپا و آمریکا را فراگرفته است و واقعا در حال تضعیف اقدامات خارق العاده‌ای است، که پیشتر انجام شده است.»

کلینتون در ادامه انگشت اتهام خود را به سمت روسیه گرفت و این کشور را متهم به مداخله در دموکراسی دنیا کرد. او در ادامه مدعی شد: «هرچه که بیشتر از نقش پوتین، الیگارشی‌های نزدیک با او، بویژه دولت روسیه و نیروهای اطلاعاتی این کشور آگاه می‌شویم، به این نتیجه می‌رسیم آنها این کار را تنها در انتخابات ما در آمریکا انجام نداده‌اند.» 

وزیر خارجه دوره باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا در ادامه با خطاب قرار دادن رسانه‌ها، سیاستمداران و مردم گفت: با توجه به آنچه درباره برکسیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) انجام دادند، آنچه در آمریکا کردند، شما باید متوجه هدف پوتین شوید.

کلینتون افزود: او (پوتین) فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را بزرگترین فاجعه در تاریخ نامیده است. اکنون این باعث شده تا برخی به این باور برسند که فروپاشی شوروی بزرگترین فاجعه تاریخ بوده است.

وی ادعا کرد فهرست اقدامات روسیه در حال حاضر طولانی شده است و اینترنت به مسکو مزایای زیادی داده است که می‌تواند از طریق آن به راحتی به تفرقه‌افکنی و انتشار اطلاعات اشتباه اقدام کند. بنا به ادعای وزیر خارجه سابق آمریکا این وضعیت هر روز بدتر می‌شود و همگان باید این مسئله را مورد توجه قرار دهند. فناوری به قدری پیشرفت کرده است که مساله تنها مطالب اشتباهی که سرویس‌های خبر جعلی بر ضد شما منتشر می‌کنند، نیست بلکه آنها حرفهای شما در جاهای مختلف را به نحوی کنار هم می‌گذارند، تا چیزی را منتشر کنند که هرگز بیان نکردید.

 

 منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

ارسال نظر

تازه ها