کد خبر 27482

یک خبرگزاری ترک گزارش داده است که شورشیان مسلح مخالف اسد به توافق اردوغان و پوتین عمل کرده اند و سلاح های سنگین خود را از منطقه حائل تعیین شده خارج کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از خبرگزاری آنادولوی ترکیه، شورشیان مخالف اسد که در ادلب حضور دارند سلاح‌های سنگین خود را از آنجا خارج کرده‌اند. بر اساس این گزارش آنادولو، آنها با این اقدام به توافقی عمل کرده‌اند که ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری روسیه و ترکیه، در ماه سپتامبر به آن رسیده بودند.

آنادولو این خبر را از قول محافل نزدیک به مخالفان و دولت ترکیه نقل کرده اما جزئیات بیشتری در این باره منتشر نکرده است.

روسای جمهور روسیه و ترکیه در نیمه سپتامبر سال جاری با یکدیگر توافق کردند که در شهر ادلب تا ۱۵ اکتبر منطقه‌ حائلی غیرنظامی ایجاد کنند. بنا بر این توافق، نیروهای مخالف باید تا این تاریخ از این منطقه خارج شوند و تا ۱۰ اکتبر، یعنی تا دو روز دیگر، باید تمامی سلاح‌های سنگین را به خارج از آنجا منتقل کنند.

هدف ترکیه و روسیه از ایجاد منطقه‌ حائل غیرنظامی جلوگیری از حمله ارتش سوریه و متحدانش و پیامدهای آن برای ساکنان منطقه ادلب عنوان شده که هم‌مرز با ترکیه است. ترکیه بیم آن دارد که با حمله به ادلب با موج جدید آوارگان روبرو شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از ناجی مصطفی، سخنگوی جبهه آزادی‌بخش ملی که ائتلافی از شورشیان سوری مورد حمایت آنکارا است، گزارش داد، مخالفان اسد در ادلب برای اجرای توافق پوتین و اردوغان به اتفاق نظر رسیده‌اند.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از رامی عبدالرحمان، رئیس دیدبان حقوق‌بشر سوریه گزارش داد، تحریر شام و دیگر گروه‌های کم‌تر شناخته‌شده، جنگ‌افزارهای سنگین خود را از بخش‌های گسترده‌ای از منطقه حائل غیرنظامی خارج کرده‌اند.

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها