کد خبر 27470

وزارت خارجه روسیه در اعتراض به اتهامات سایبری آمستردام علیه مسکو، سفیر هلند را احضار کرد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، وزارت امور خارجه روسیه در اعتراض به اتهامات سایبری آمستردام علیه مسکو، سفیر هلند را احضار کرد.

هلند روسیه را به تلاش برای هک کردن رایانه های سازمان منع تسلیحات شیمیایی در شهر لاهه متهم کرده است.

خبرگزاری تاس و دیگر رسانه های روسی پیش‌تر، به نقل از وزارت امور خارجه روسیه گزارش داده بودند مسکو سفیر هلند را در اعتراض به «کارزار اطلاعات گمراه‌کننده» که در لاهه به راه افتاده است، احضار خواهد کرد. احضار سفیر هلند نخستین واکنش مسکو به اتهام زنی واشنگتن، لندن و آمستردام علیه مسکو  مبنی بر فعالیت های اطلاعاتی نظامیان روس در خارج از مرزهای این کشور، است.

بر اساس گزارش اینترفکس، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، امروز (دوشنبه) در جریان دیدار با همتای ایتالیایی خود، در واکنش به بازداشت 4 تبعه روس متهم به جاسوسی در جریان سفرهای متوالی به شهر لاهه (در ماه آوریل) و در نهایت اخراج آنها از هلند، اعلام کرد: هیچ موضوع محرمانه ای درباره سفر این کارشناسان روس به لاهه در آوریل سال جاری میلادی، وجود نداشته است. لاوروف افزود: صادقانه بگویم، همه این ماجرا یه سوء تفاهم به نظر می آید، به ویژه اینکه درباره سفر این افراد چه از سوی لاهه چه از سوی مسکو هیچ یادداشت اعتراضی ارائه نشده است.

وزارت امور خارجه روسیه می گوید این 4 نفر برای بررسی امنیت شبکه های رایانه ای سفارت روسیه در لاهه به این شهر سفر کرده بودند و هدف آنها هک کردن رایانه های سازمان منع (گسترش) تسلیحات شیمیایی نبوده است.

آمریکا، انگلیس و هلند می گویند این 4 تبعه روس جاسوسان «اداره اطلاعات نظامی خارجی ستاد کل نیروهای مسلح فدراسیون روسیه» (جی آر یو) هستند و در حالی که تجهیزات موردنیاز برای هک کردن رایانه های سازمان منع تسلیحات شیمیایی را در اختیار داشته اند، در جریان سفر به لاهه در هتلی نزدیک مقر این سازمان مستقر شده بودند. این در حالی است که وزارت خارجه روسیه با تأکید بر اینکه این افراد با روادید دیپلماتیک به لاهه سفر کرده اند، اعلام کرد تجهیزاتی که اعضای کارزار اطلاعات گمراه‌کننده (آمریکا، انگلیس و هلند) برای اتهام زنی علیه مسکو به آنها استناد می کنند در واقع به منظور آزمایش سطح امنیت شبکه های رایانه ای سفارت روسیه در لاهه همراه این افراد بوده است.

در بخش دیگری از گزارش گاردین آمده است روسیه قصد دارد در چند روز آینده طی نشستی از پیش برنامه ریزی شده با دیده بان سلاح‌ های شیمیایی (سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی) به اتهامات غرب در این زمینه پاسخ دهد و اتهامات متقابلی را علیه کشورهای غربی مطرح کند. مسکو قصد دارد در این نشست سه روزه که قرار است از سه شنبه آغاز شود، از کشورهای غربی به دلیل تلاش برای انحراف اهداف سازمان منع تسلیحات شیمیایی و استفاده ابزاری از این نهاد بین المللی در جهت منافع خودشان انتقاد کند.

وزارت امور خارجه روسیه می گوید ادعاهای سه کشور آمریکا، انگلیس و هلند علیه مسکو در آستانه برگزاری این نشست تلاشی از سوی آنها برای انحراف افکار عمومی است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

ارسال نظر

تازه ها