کد خبر 27446

شاهزاده مخالف دولت ریاض از مردم عربستان خواست در صورت اثبات ترور 'جمال خاشقچی' روزنامه ‌نگار مخالف دولت سعودی، از طریق نافرمانی مدنی در روند تغییر سیاسی در کشور شرکت کنند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شاهزاده مخالف دولت ریاض از مردم عربستان خواست در صورت اثبات ترور 'جمال خاشقچی' روزنامه ‌نگار مخالف دولت سعودی، از طریق نافرمانی مدنی در روند تغییر سیاسی در کشور شرکت کنند.

این شاهزاده فراری و جدا شده از خاندان سعودی که به آلمان پناهنده شده است، در پی مفقود شدن خاشقچی مردم عربستان را به نافرمانی مدنی و سرنگونی دولت کنونی ریاض فراخواند.
خالدبن فرحان در صفحه خود در توئیتر نوشت: اگر واقعا اثبات شود که جمال خاشقجی ترور شده است، من از همه مردم عربستان می ‌خواهم در روند تغییر سیاسی در عربستان از طریق نافرمانی مدنی شرکت کنند تا قدرت به شاهزاده 'احمدبن عبدالعزیز' برادر ملک سلمان منتقل شود.
احمدبن عبدالعزیز شاهزاده برجسته سعودی، برادر ملک سلمان پادشاه عربستان است که سلمان و فرزندش را فاقد صلاحیت تکیه بر تخت پادشاهی عربستان می داند.
جمال خاشقچی روزنامه نگار، مفسر و تحلیلگر مسائل بین الملل که همواره سیاست های واشنگتن، تل آویو و شاهزادگان سعودی را مورد انتقاد قرار می داد؛ سه شنبه هفته گذشته درست از زمانی که وارد کنسولگری کشورش در استانبول شد، ناپدید شده است و دیگر خبری از او در دست نیست.
خاشقچی 59 ساله در پی به قدرت رسیدن محمدبن سلمان ولیعهد عربستان، از برخی تصمیمات او و مداخله نظامی ریاض در یمن، انتقاد کرد. به همین جهت از بیم بازداشت شدن به آمریکا رفت.
مقامات ریاض ادعا می ‌کنند که این روزنامه ‌نگار مدتی پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول، آن را ترک کرده است.
درحالی که منابع ترکیه می گویند که خاشقچی در کنسولگری عربستان در این کشور به قتل رسیده و جسد او مخفیانه به عربستان فرستاده شده است.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها