کد خبر 27406

در انتخابات ریاست جمهوری و کنگره برزیل که دیروز یکشنبه برگزار شد دیلما روسف رئیس جمهور پیشین برزیل نتوانست حد نصاب لازم برای رفتن به مجلس سنا را کسب کند و این در حالی است که «ژائیر بولسونارو» کاندید نظامی و افراطی برزیل توانست بیشترین آرا را در دور اول انتخابات از آن خود کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیلما روسف، رئیس‌جمهور پیشین چپ‌گرای برزیل در انتخابات سراسری روز یکشنبه تنها توانست ۱۵ درصد از آرا را کسب کند .

این در حالی است که براساس نتایج یک نظرسنجی پیش از برگزاری انتخابات روسف شانس بالایی برای پیروزی در ایالت جنوب شرقی برزیل داشت.

تحلیلگران اعلام کردند که روسف قربانی سقوط گسترده محبوبیت حزب کارگران و زندانی شدن لوئیز ایناسیا لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور پیشین کشور است.

روسف که در سال ۲۰۱۰ به قدرت رسید در سال ۲۰۱۴ نیز به عنوان رئیس‌جمهور برزیل پیروز شد اما در سال ۲۰۱۶ پس از متهم شدن به دستکاری در حساب‌های دولتی استیضاح شد.

در انتخابات روز یکشنبه ریاست جمهوری برزیل "ژئیر بولسونارو" نامزد راست‌های افراطی توانست ۴۶.۹۳ درصد از آراء را کسب کند. براساس اعلام دادگاه عالی انتخابات برزیل، نامزدی که در جایگاه دوم قرار گرفت "فرناندو حداد" از حزب چپگرای کارگران برزیل با ۲۸ درصد رای است. پس از او "سیرو گومز" از حزب دموکراتیک کارگر با ۱۲.۵ درصد رای قرار گرفت.

این نتایج بدین معناست که بولسونارو که بیش از ۴۶ میلیون رای دریافت کرده است به همراه فرناندو حداد در تاریخ ۲۸ اکتبر (ششم آبان) در دور دوم انتخابات به مصاف یکدیگر می‌روند.

 

ارسال نظر

تازه ها