کد خبر 27281

دبیر کل اینترپل نسبت به ناپدید شدن رئیس این نهاد نظامی بین المللی واکنش نشان داد و از دولت چین خواست در این مورد شفاف سازی کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از خبرگزاری فرانسه، این درخواست بعد از آن مطرح شد که گزارش شد منگ هونگ وی، رئیس چینی پلیس اینترپل به هنگام ورود به خاک کشورش یعنی چین بازداشت شده است.

با این حال پکن همچنان درخصوص ناپدید شدن اسرارآمیز منگ هونگ وی که آخرین بار به هنگام عزیمت به چین در اواخر سپتامبر از مبدا مقر اینترپل در شهر لیون دیده شد، سکوت اختیار کرده است. همسر وی گزارش کرده که او از آن زمان به بعد مفقود شده است.

یورگن استاک، دبیرکل اینترپل در بیانیه‌ای گفت: اینترپل از طریق مجراهای رسمی پلیسی تقاضای شفاف سازی از سوی مقام‌های چین درمورد وضعیت منگ‌ هونگ وی را کرده است.

در این بیانیه تصریح شد: دبیرخانه کل اینترپل خواهان دریافت یک پاسخ رسمی از سوی مقام‌های چین به منظور رفع نگرانی‌ها درمورد مساعد بودن وضعیت رئیس اینترپل است.

این آخرین مورد از ناپدید شدن افراد بلندپایه در چین محسوب می‌شود. در این کشور در مدت اخیر تعدادی از مقام‌های ارشد دولتی چهره‌های سرشناس تجاری و میلیاردرها برای مدت چند هفته یا چند ماه ناپدید شده‌اند.

وزارت خارجه چین به درخواست برای اظهارنظر در این مورد پاسخ نداده است.

منگ هونگ وی زمانی به عنوان معاون وزیر امنیت عمومی چین فعالیت کرده و گمانه‌زنی شده که این مرد 64 ساله در کمپین مبارزه با فساد پکن درگیر شده است.

روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست به نقل از یک منبع ناشناس نوشت که مقام‌های کمیسیون انضباطی چین عامل ربوده شدن او به هنگام ورود به پکن بوده‌اند.

اخیرا در چین کمیسیونی تحت عنوان کمیسیون ملی نظارت تشکیل شده که اختیارات وسیعی برای تحقیقات درباره مقام‌های دولتی داشته و الزامی نیز به شفاف سازی ندارد.

منگ زمانی در رده‌های بالای دستگاه امنیت داخلی چین پیشرفت داشت که این دستگاه تحت رهبری ژو یونگ کانگ، یک رقیب شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین قرار داشت.

ژو در سال 2014 در جریان مبارزه با مفسدین به حبس ابد محکوم شد. او منگ را در سال 2004 به عنوان معاون وزیر امنیت عمومی منصوب کرده بود.

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها