کد خبر 25058

بعد از انتشار مقاله بی نام و نشان در نیویورک تایمز

اختلافات میان ترامپ و وزیر دفاعش بعد از انتشار مقاله بی نام و نشان در نیویورک تایمز بالا گرفته است و در کنار اختلاف های دیگر که انها با هم دارند از جمله برجام و همچنین استراتژی ایالات متحده در ناتو انتشار مقاله احتمالا آخرین حلقه های اتصال ترامپ و متیس را از بی برد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، اختلافات بین ترامپ و متیس بالا گرفته است به طوری که روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی عنوان کرده است که احتمالا ترامپ وزیر دفاع خود را از کابینه اخراج خواهد کرد. 

دونالد ترامپ و جیمز متیس در موارد بسیار زیادی با یکدیگر اختلاف دارند به طوری که بسیاری از درخواست های جمیز متیس توسط دونالد ترامپ رد شده است که یکی از موارد انها رزمایش های آمریکا و کره جنوبی است. 

نیویورک تایمز همچنین مدعی شده است که انتشار مقاله بی نام و نشان در نیویورک تایمز که در ان از جنبش مقاومت علیه ترامپ سخن رفته بود و اقدامات ترامپ محکوم شده است اختلافات بین ترامپ و متیس را بیشتر کرده است چرا که افکار عمومی در ایالات متحده و حتی جهان جیمز متیس را به عنوان نویسنده مقاله معرفی کردند. 

در کتابی که «باب وودوارد» در مورد ترامپ و کاخ سفید نوشته است حتی از گزینه هایی جایگزینی وزیر دفاع امریکا نیز نام برده است. 

یکی دیگر از موارد اختلافی ترامپ و وزیر دفاعش برجام بوده است، در حالی که متیس از برجام دفاع می کند اما ترامپ به شدت ان را رد کرد و بدون مشورت او از برجام خارج شد. در افکار عمومی از جیمز متیس به عنوان آخرین فردی یاد می کنند که در برابر ترامپ ایستاده است و به همین دلیل احتمال برکناری او توسط دونالد ترامپ بسیار زیاد است. 

روزنامه نیویورک تایمز همچنین در گزارش خود نوشته است که ترامپ فکر می کند که وزیر دفاع قلبا «دموکرات» است و تنها تظاهر به جمهوری خواهی می کند. 

برخی از منابع در کاخ سفید به رسانه ها گفته اند که ترامپ کسی را به عنوان وزیر دفاع می خواهد که بتواند از سیاست هایش به شدت دفاع کند کسی همانند مایک پمپئو در سمت وزیر امور خارجه اما جیمز متیس چنین شخصیتی ندارد و به همین دلیل است که اختلافات بین این دو روز به روز عمیق و عمیق تر می شود. 

طبق گزارش نیویورک پست دونالد ترامپ که جیمز متیس را با لقب «سگ دیوانه» خطاب می کرد اکنون تغییر لحن داده و او را «سگ معتدل» خطاب می کند. پولیتیکو روز چهارشنبه گزارش داده بود ترامپ که پیش از اینها حتی در محاقل عمومی ابایی از این نداشت که متیس را با لقبش «سگ دیوانه» در ستایش از او خطاب کند اما اخیرا گفته است که او معتل تر از ان است که فکر می کرد و همین عامل نشانه ای از افزایش اختلاف بین این دو است. 

باب وودوارد در کتاب خود «ترس و وحشت: ترامپ در کاخ سفید» گفته است که جیمز متیس همیشه ترامپ را با یک دانش آموز ابتدایی مقایسه می کند. وودوارد همچنین در این کتاب نوشته است که در خلال توقف تنش ها بین کره شمالی و امریکا و پاسخ مثبت دونالد ترامپ به پیشنهاد کره شمالی برای مذاکره، وزیر دفاع به همکارانش گفته است که ترامپ به مانند یک بچه پنج یا شش ساله رفتار می کند. 

البته جیمز متیش این صحبت های وودوارد در کتابش را تکذیب کرده و حتی اعلام کرد که او نویسنده مقاله بی نام و نشان در نیویورک تایمز نبوده است، مقاله ای که سر و صدای زیادی را در محافل داخلی و خارجی امریکا به پا کرد چرا که در ان از جنبش مقاومت علیه ترامپ در کاخ سفید سخن گفته بود. 

موارد اختلافی ترامپ و وزیر دفاع او جیمز متیس کم نیستند که شامل، استراتژی ایالات متحده در ناتو، رزمایش نظامی در کره جنوبی، ممنوع کردن تراجنس ها برای خدمت نظامی و همچنین خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران می شود و همین موارد کافی است که رئیس جمهوری عضو کابینه خود را جایگزین کند. 

ترامپ در ابتدای همین ماه از جیمز متیس ستایش کرد و گفت: «او. همچنان در کنار ماست و ما با او بسیار خوشحالیم. ما پیروزی هایی با یکدیگر داشته ایم که مردم از انها اطلاعی ندارند». ترامپ در ادامه گفت: «فکر می کنم متیس مرد فوق العاده ای است و کار خود را به عنوان وزیر دفاع بسیار خوب انجام می دهد». 

این ستایش های ترامپ اما طولی نکشید و با انتشار مقاله بی نام و نشان نیویورک تایمز بین انها اختلافات شدیدی حکمفرما شده است که حتی بسیاری از اختلافات پیشین را به عرصه اورده است. 

جیمز متیس هم در بین دموکرات ها و هم در بین جمهوری خواهان محبوب است و آنها به این امید دارند که وزیر دفاع بتواند رفتارهای تهاجمی ترامپ و سیاست های غلط او را در کاخ سفید کنترل کند. اما بالاگرفتن اختلافات بین ترامپ و متیس جایی برای این سیاست باقی نمی گذارد. 

پیش از این بسیاری از کارشناسان گمان می کردند که فرد بعدی که از کابینه خواهد رفت «جف سشنز» وزیر دادگستری خواهد بود که در ماجرای رابرت مولر و همچنین پرونده مداخله روسیه در انتخابات 2016 آمریکا برای او دردسرساز شده است و آن نوع همکاری که ترامپ از او انتظار دارد را انجام نمی دهد. اما به نظر می رسد که اختلافات ترامپ - متیس بسیار بیشتراز ترامپ - سشنز باشد چرا که متیس قدرت بیشتری در کاخ سفید دارد و مطیع بی چون و چرای سیاست های ترامپ نیست به ویژه اینکه وزارت دفاع آمریکا اختیاراتی دارد که برای ترامپ از اهمیت حیاتی برخوردار هستند از جمله برگزاری رزمایش نظامی با کره جنوبی و استراتژی ایالات متحده در ناتو و همچنین برجام. 

با تمامی این موارد هر لحظه باید منتظر بمانیم که ترامپ صبح از خواب بیدارشود و خبر برکناری جیمز متیس را در توئیتر اعلام کند، استراتژی رسانه ای که ترامپ و توئیتر هردو بسیار ان را دوست دارند. ترامپ معمولا عزل و نصب هایش را از طریق شبکه اجتماعی توئیتر اعلام می کند و او چهره دوست داشتنی توئیتر است و به همین خاطر پرطرفدارترین رئیس جمهور ایالات متحده در توئیتر با 52 میلیون فالوئر است. 

ارسال نظر

تازه ها