کد خبر 25055

امروز در پارلمان عراق با ریاست محمد علی زینی رئیس سنی مجلس عراق، نایب رئیس دوم این پارلمان انتخاب خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"،  به نقل از شبکه تلویزیونی السومریه نیوز، پارلمان عراق در جلسه دیروز شنبه خود رئیس پارلمان و نایب رئیس اول وی را بعد از رای گیری انتخاب کرد اما انتخاب نایب رئیس دوم به خاطر رای نیاوردن هر یک از نامزدهای مطرح به دور دوم کشیده شد و قرار است وی در جلسه ظهر امروز یکشنبه پارلمان انتخاب شود.

پارلمان عراق دیروز به ریاست محمد علی زینی رئیس سنی خود برگزار شد و قرار است امروز نیز به ریاست وی برای انتخاب نایب رئیس دوم برگزار شود.

در جلسه دیروز محمد الحلبوسی نماینده پارلمان از استان الانبار به عنوان رئیس و حسن کریم از نمایندگان ائتلاف سائرون به عنوان نایب رئیس اول پارلمان انتخاب شد.

موافقت با برگزاری اولین جلسه پارلمان عراق در بصره

محمد الحلبوسی رئیس پارلمان جدید عراق با درخواست برگزاری اولین جلسه پارلمان به ریاست خودش در استان بصره در جنوب این کشور موافقت کرد.

فالح الخزعلی نماینده استان بصره از الحلبوسی خواسته بود که اولین جلسه پارلمان برای آگاهی از وضعیت استان بصره و اهالی آن در این استان برگزار شود.

الخزعلی در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: توافق با محمد الحلبوسی رئیس منتخب پارلمان برای برگزاری اولین جلسه پارلمان در استان بصره صورت گرفت.

وی افزود: هیئت رئیسه و نمایندگانی که تمایل داشته باشند، برای آگاهی از وضعیت بصره و خواسته های مردم آن به بصره خواهند آمد و همگی چشم انتظار مرحله خدمت رسانی هستیم.

واکنش آمریکا و اتحادیه اروپا به انتخاب الحلبوسی

اتحادیه اروپا انتخاب محمد الجلبوسی به ریاست جدید پارلمان عراق را اولین گام قاطع در مسیر تشکیل دولت این کشور دانست و تصدی این سمت را به وی تبریک گفت.

مایا کوچیانتیچ سخنگوی کمسیون امور خارجی اروپا در بیانیه ای اعلام کرد: دولت جدید باید چالش های متعدد پیش روی دولت عراق را فوری برطرف کرده و به خواست های مشروع ملت عراق و انتظاراتش پاسخ گوید.

وی افزود: اتحادیه اروپا به حمایت خود از عراق ادامه خواهد داد و همچنان شریکی برای این کشور بویژه در تلاش ها برای بازسازی خواهد بود و با دولت جدید عراق برای حمایت از ثبات، امنیت، دموکراسی فراگیر و شکوفایی که عراقی ها مستحق آن هستند، همکاری خواهد کرد.

این بیانیه تاکید کرد: لازم است که شرکای بین المللی عراق و کشورهای منطقه به نقش سازنده برای حمایت و تقویت پشتیبانی خود از عراق و احترام به وحدت عراق و حاکمیت و سلامت سرزمینی کامل این کشور برای برقراری ثبات در عراق و منطقه ادامه دهند.

این اتحادیه تصریح کرد: از رهبران سیاسی انتظار می رود که در این مسیر به سرعت گام بردارند و برای مشارکت ملی و آشتی ملی فراگیر تلاش کنند.

دولت آمریکا نیز با تبریک پیروزی الحلبوسی از رهبران عراق خواست تا در تشکیل دولت شتاب به خرج دهند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: ما انتخاب محمد الحلبوسی به عنوان رئیس پارلمان و انتخاب حسن کریم الکعبی به عنوان نایب رئیس اول را تبریک می گوییم و چشم انتظار انتخاب نایب رئیس دوم هستیم زیرا این امر گامی بسیار مهم برای جدول کاری قانونی برای تشکیل دولت جدید است.

منبع : خبرگزاری تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها