کد خبر 25002

طبق گزارش رئیس بانک انگلستان در جلسه کابینه

رئیس بانک انگلستان در جلسه اعضای کابینه گفته است که در صورت عدم توافق تجاری بریتانیا و اتحادیه اروپا ارزش دارایی های بریتانیا سقوط خواهد کرد و فروشندگان محصولات غذایی نیز گفته اند که وجود برخی محصولات غذایی در صورت عدم توافق تجاری را ضمانت نخواهند کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، «دومنیک راب» وزیر بریگزیت گفته است که اتحادیه اروپا و بریتانیا در مورد بریگزیت بسیار به هم نزدیک شده اند اما هنوز توافق کاملی بین این دو برای دوران بعد از بریگزیت به انجام نرسیده است. ه است. 

بریتانیا قرار است که روز 29 مارچ به طور کامل از اتحادیه اروپا خارج شود. راب همچنین گفت عده ای در حزب محافظه کار اعلام کرده اند علیه علیه طرح ترزا می رأی خواهند داد مگر اینکه نخست وزیر طرح خود را تغییر دهد.  

لندن و بروکسل امیدوارند که تا اواسط ماه نوامبر به یک توافق کامل تجاری دست پیدا کنند و روابط بین بریتانیا و اتحادیه اروپا را بعد از خروج همچنان حفظ کنند.  

رهبران اروپایی قصد دارند که هفته اینده در سالزبورگ با هم دیدار کنند تا حول این مسئله با یکدیگر گفتگو کنند. 

بسیاری بر این عقیده هستند که اجلاس غیررسمی رهبران اتحادیه اروپا تنها یک ایستگاه موقت در مذاکرات است که به رهبران اروپایی اجازه خواهد داد که در مورد طرح بریگزیت ترزا می برای اولین بار گفتگو کنند. 

دومنیک راب وزیر بریگزیت بعد از تماس تلفنی اش با میشل بارنیه مذاکره ارشد اتحادیه اروپا درباره بریگزیت گفت هنوز اختلافات بنیادی وجود دارد که باید حل و فصل شوند اما واضح است که مواضع اتحادیه اروپا و بریتانیا حول طرح خروج از اتحادیه اروپا بسییار به هم نزدیک شدند و مذاکرات سازنده ای حول روابط آینده بریتانیا و اتحادیه اروپا داشته ایم. 

راب همچنین تصریح کرد که تمایل داریم زمان و انرژی کافی بگذاریم تا این مذاکرات را به نتیجه موفقیت امیزی برسانیم. وی همچنین اضافه کرد بعد از اجلاس سالزبورگ مذاکرات را دوباره ادامه خواهیم داد. 

بارنیه همچنین در توئیتر خود تصریح کرد که مذاکرات «مفیدی» را با راب داشته است اما همچنان حول مرزهای ایرلند اختلاف وجود دارد. 

روز سه شنبه دولت بریتانیا مجموعه اقداماتی را منتشر کرد و از شهروندان بریتانیایی خواست که خود را برای احتمال عدم توافق تجاری بین بریتانیا و اتحادیه اروپا اماده کنند. ترزا می همچنین با وزرای کابینه خود جلسه ای را برگزار کرده است و در ان شرایط عدم توافق تجاری با اتحادیه اروپا و همچنین اقدامات مورد نظر برای این شرایط را مورد بررسی قرار دادند. 

مارک کارنی رئیس بانک انگلستان گفته است که شرایط عدم انعقاد توافق تجاری بریتانیا با اتحادیه اروپا موجب هرج و مرج می شود و بازار دارایی ها در بریتانیا سقوط خواهد کرد و نرخ وام نیز بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. روزنامه تایمز همچنین گزارش داده است که در صورت عدم توافق تجاری بریتانیا با اتحادیه اروپا قیمت مسکن در یک بازه زمانی سه ساله 35 درصد سقوط خواهد کرد. 

همچنین شش گروه از بزرگترین فروشگاه های محصولات غذایی گفته اند که که در صورت عدم توافق تجاری بریتانیا با اتحادیه اروپا وجود برخی محصولات غذایی در فروشگاه ها را ضمانت نخواهند کرد. 

مارک کارنی البته گفته است که در صورتی که طرح موسوم به چکرز (طرح ترزا می برای توافق تجاری با اتحادیه اروپا) به اجرا در بیاید بریتانیا 16 میلیارد دلار ارتقای پوند را تجربه خواهد کرد. 

رئیس بانک انگلستان همچنین در جلسه اعضای کابینه گفته است که با اجرای طرح چکرز سه فصل عدم رشد اقتصادی بعد از سال 2016 که در نتیجه رفراندوم بریگزیت ایجاد شد را جبران خواهیم کرد چرا که این طرح اجازه دسترسی به بازارهای اتحادیه اروپا را همچنان در اختیار بریتانیا قرار خواهد داد. 

در طول هفته گذشته مخالفان بریگزیت مخالفت خود را با طرح ترزا می به صورت گسترده اعلام کرده اند و به گفته یکی از وزرای قبلی بیش از 80 نفر از اعضای مجلس عوام و حزب محافظه کار بریتانیا آماده اند تا علیه طرح ترزا می رأی بدهند. 

 

ارسال نظر

تازه ها