کد خبر 24945

سخنگوی وزارت خارجه روسیه این موضوع را مطرح کرد که مقامات این کشور با درخواست آمریکا مبنی بر انجام بازرسی های مضاعف از تاسیسات شیمیایی روسیه مخالف هستند.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"،  به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ماریا زاخارووا" سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده که مقامات مسکو قصد ندارند بطور یک‌جانبه درخواست غیرقانونی طرف آمریکایی درباره انجام بازرسی‌های مضاعف از تاسیسات شیمیایی روسیه را اجرا کنند.

روز گذشته وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور تنها در صورتی از اجرای بسته تحریم‌های شدیدالحن جدید علیه روسیه به خاطر قضیه «مسمومیت اسکریپال» صرف‌نظر خواهد کرد که مسکو اجازه دهد بازرسی‌های دقیقی از تمامی تاسیسات شیمیایی این کشور انجام شود.

زاخارا یادآور شد: «دولت روسیه به درخواست‌های تهدیدآمیز و همراه با تعیین ضرب‌الاجل آمریکا که در خارج از چارچوب کنوانسیون منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی است، هیچ واکنشی نشان نخواهد داد.»

وی گفت: «مقامات مسکو تمامی ذخایر سلاح‌های شیمیایی خود را در ماه سپتامبر سال 2017و تحت کنترل مراجع بین المللی از بین برده است و به تعهدات خویش در قبال تمامی مفاد کنوانسیون ‌ منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی پایبند است. ضمن اینکه بازرسی‌های بین المللی در چارچوب این کنوانسیون در روسیه همچنان ادامه دارد.»

این دیپلمات روس از دولت آمریکا خواست تا خودش از زرادخانه های سلاح‌های شیمیایی موجود در این کشور صرف‌نظر کند کرده و به تعهدات خویش در چارچوب قوانین بین المللی در این رابطه متعهد باشد.

روسیه بارها هرگونه دست داشتن در قضیه مسمومیت مشکوک "سرگئی اسکریپال" کارمند سابق اطلاعاتی روسیه در انگلیس را تکذیب کرده و خواستار انجام تحقیقات مستقل و واقع‌بینانه و همکاری برای روشن شدن این قضیه شده است.

منبع : خبرگزاری تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها