کد خبر 24766

گروه تحقیق اروپایی

یک گروه از حزب محافظه کار بریتانیا تحت عنوان «گروه تحقیق اروپایی» جلسه ای تشکیل داده اند و در این جلسه آشکارا درباره «تغییر و دستکاری در قوانین انتخاب رهبر حزب» صحبت کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از بی بی سی، حدود ۵۰ نماینده حزب محافظه کار و عضو «گروه تحقیق اروپایی» که مخالف طرح نخست وزیر برای خروج بریتانیا از اتجادیه اروپا هستند، جلسه ای تشکیل داده اند و در آن جلسه آشکارا درباره «تغییر و دستکاری در قوانین انتخاب رهبر حزب» صحبت کرده‌اند.

این گروه از نمایندگان که به عنوان مخالفان اتحادیه اروپا شناخته‌می شوند، سه‌شنبه شب (۱۱ سپتامبر) تشکیل جلسه داده‌اند.

گروه تحقیق اروپایی طرح خانم می برای ماندن بریتانیا در یک منطقه آزاد تجاری با اروپا را محکوم کرده، اما خود به دلیل ناکامی در ارائه طرحی جایگزین مورد انتقاد قرار گرفته‌ است.

این گروه قرار است راه حلی را برای مشکل چگونگی رفت و آمد و انتقال کالا در مرز ایرلند شمالی با جمهوری ایرلند بعد از خروج بریتانیا از اتحادیه ارائه دهد.

یک منبع آگاه به بی‌بی‌سی گفته است که تعدادی از حاضران در جلسه سه‌شنبه نامه‌های عدم اعتماد خود به نخست وزیر را تحویل مسئولان حزب داده‌اند.

بر اساس آیین‌نامه حزب محافظه‌کار بریتانیا اگر ۱۵ درصد از نمایندگان - در حال حاضر ۴۸ نفر از ۳۱۵ نماینده محافظه‌کار - موضوع عدم اعتماد به نخست وزیر را مطرح کنند، باید انتخابات رهبری حزب برگزار شود.

در جلسه روز سه‌شنبه گروه تحقیق اروپایی، اعضای ارشد و بانفوذ مخالف اتحادیه اروپا حضور نداشته‌اند.

در این جلسه جملاتی شبیه «او (ترزا می) فاجعه است» و «هر که را که می‌شناسم می‌گوید او باید برود» مطرح شده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید با وجود این مخالفت‌ها بعید است گروه تحقیق اروپایی تا زمانی که نامزدی با شانس پیروزی داشته باشد، رهبری ترزا می را به چالش بکشد.

شکاف در حزب محافظه‌کار بریتانیا هفته گذشته با مقاله انتقادی بوریس جانسون، وزیر خارجه سابق بریتانیا عمیق‌تر شد. او در آن مقاله طرح نخست وزیر برای خروج از بریتانیا را به «بستن کمربند انتحاری» تشبیه کرد.

مخالفان این طرح می‌گویند که پذیرش یک منطقه آزاد تجاری با اتحادیه اروپا به معنای تن دادن بریتانیا به قواعد و مقررات گمرکی اتحادیه حتی بعد از خروج از آن است.

روزنامه سان امروز چهارشنبه گزارش داده است که دفتر نخست وزیر بریتانیا در حال تهیه طرح‌هایی محرمانه است تا در صورت رد شدن کلیات طرح فعلی از سوی اتحادیه اروپا در هفته آینده کلا آن را کنار بگذارد.

 

ارسال نظر

تازه ها