کد خبر 24699

نخست وزیر سابق مالزی اسنادی را منتشر کرد که نشان می دهند وی در سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۰۰ میلیون دلار از سعودی ها دریافت کرده است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، «نجیب رزاق» نخست وزیر سابق مالزی اسنادی را منتشر کرد که نشان می دهند وی در سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۰۰ میلیون دلار از سعودی ها دریافت کرده است.

این اسناد که روز گذشته در صفحه فیس‌بوک نخست وزیر سابق مالزی منتشر شد دریافت مبالغی جمعاً بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار متشکل از ۲۰ میلیون دلار حساب بانکی «ترکی الفیصل آل سعود» از شاهزاده‌ های سعودی و ۸۰ میلیون دلار از حساب وزارت دارایی عربستان را بر اساس محتوای نامه عبدالعزیز السعود به تاریخ اول فوریه سال ۲۰۱۱ میلادی مورد تأئید قرار می دهد.

بر اساس محتوای این نامه، مبالغ مذکور به این عنوان به نجیب رزاق داده شده است که وی در ازای این مبلغ مشارکت ریاض در جهان اسلام را به رسمیت بشناسد.

این درحالیست که ۱۶ مرداد سال جاری دولت جدید مالزی یک مرکز مدعی مبارزه با تروریسم تحت حمایت عربستان سعودی را دقیقاً یک سال پس از افتتاح  آن‌ از سوی «ملک سلمان» پادشاه عربستان در سفر به مالزی در ماه مارس سال گذشته میلادی و در دوران نخست وزیری «نجیب رزاق» تعطیل کرد.

بر اساس گزارش این رسانه، «محمد سابو» (Mohamad Sabu) وزیر دفاع مالزی در پاسخی مکتوب به پارلمان این کشور اعلام کرد که فعالیت مرکز موسوم به «صلح بین‌الملل ملک سلمان» متوقف  و ماموریت آن توسط مؤسسه «دفاع و امنیت مالزی» انجام می‌ شود.

همکاری های نزدیک «نجیب رزاق» نخست وزیر سابق مالزی با سعودی ها در حوزه های مختلف چندی است ابعاد تازه ای یافته و حتی دردسرهای قانونی را نیز برای وی ایجاد کرده است.

«نجیب رزاق» نخست‌وزیر پیشین مالزی ساعاتی پیش به اتهام فساد مالی و دریافت رشوه توسط کمیسیون مبارزه با فساد در این کشور مورد بازجویی قرار گرفت. 

وی چهارشنبه ۱۷ مرداد ماه در اولین جلسه محاکمه خود در دادگاه حاضر شد.

گفتنی است، پس از آنکه نجیب رزاق پس از شکست در انتخابات اعلام کرده بود که قصد دارد به همراه همسرش برای مسافرت از مالزی خارج شود، اداره مهاجرت مالزی اعلام کرده بود که وی ممنوع الخروج بود.

نجیب رزاق متهم به فساد مالی ۷۰۰ میلیون دلاری و سوء استفاده از منابع دولتی در سال ۲۰۱۵ است.

البته نجیب رزاق متهم به دریافت پول از عربستان سعودی نیز هست. گزارش‌ها حاکی از آن است که رزاق متهم به دریافت رشوه از عربستان سعودی برای تبلیغات در انتخابات پیشین شده بود. دادستانی مالزی اعلام کرده بود که رزاق مبلغ ۶۸۱ میلیون دلار کمی پیش از انتخابات سال ۲۰۱۳ از عربستان سعودی دریافت کرده است.

نجیب رزاق در انتخابات اخیر مالزی نتوانست آرای کافی را به دست آورد و به این ترتیب «ماهاتیر محمد» سیاستمدار کهنه‌کار ۹۲ ساله توانست در انتخابات پیروز شود.

 

منبع: مهر

ارسال نظر

تازه ها