کد خبر 24648

پس لرزه های جنگ تجاری ترامپ بر اقتصاد چین

آمارهای دولتی چین حکایت از این دارند که صادرات کشور چین در ماه آگوست حدود 10 درصد کاهش پیدا کرده است و این در حالی است که ماه قبل میزان صادرات چین 12 کاهش یافته بود اما صادرات چین به آمریکا افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان ان، دولت چین آخر هفته آمار صادرات ار منتشر کرد که بر اساس ان در ماه آگوست صادرات این کشور حدود 10 درصد کاهش یافته است و این در حالی است که ماه قبل میزان کاهش صادرات حدود 12 درصد بود. 

در نتیجه جنگ تجاری بین آمریکا و چین انتظار می رود که در ماه های پیش رو این وضعیت بدتر شوذ چرا که ترامپ چندی پیش در اظهار نظری گفته است که قصد دارد بر 267 میلیارد دلار از کالاهای صادراتی چین تعرفه اعمال کند. 

سال گذشته آمریکا حدود 505 میلیارد دلار کالاها از چین وارد کرده است و امسال قصد دارد که بر کل این کالاها مالیات اعمال کند. 

در یک یادداشت تحقیقاتی که توسط تحلیل گران بانک سرمایه گذاری نومورا نوشته است در نهایت رشد صادرات چین در ماه های پیش رو تک رقمی خواهد شد. 

 طبق امارهای منتشر شده توسط دولت صادرات کالاهای چینی به کشورهای شریک تجاری یعنی اتحادیه اروپا و ژاپن کاهش یافته است اما جالب است که در خلال ماه آگوشت صادرات به کشور ایالت متحده افزایش یافته است که دلیل اصلی ان کاهش ارزش برابری یوان در برابر دلار امریکاست. شرکت ها از طرفی سعی می کنند که تا قبل از اعمال تعرفه های جدید تا می توانند به امریکا کالا صادر کنند و همین امر باعث شده است که صادرات چین به آمریکا بر خلاف اتحادیه اروپا و ژاپن افزایش پیدا کند. لوئیز کوجیس اقتصاددان ارشد حوزه آسیا در دانشگاه آکسفورد گفته است: 

مازاد تجاری عظیم چین با آمریکا محل اصلی مناقشه دو اقتصاد بزرگ جهان است و آمارها حکایت از رشد این مازاد تجاری دارند. 

اعلام ترامپ مبنی بر اعمال تعرفه بر 267 میلیارد دلار از کالاهای چینی ور عدم وجود چشم انداز خوب در ماه های اینده باعث کاهش بازارهای سهام کشور چین شده است. 

در این راستا جتی دلار استرالیا در چین نیز تحت تأثیر قرار گرفته است چرا که عمده شرکت های چینی مواد اولیه خود را از کشور استرالیا تأمین می کنند. 

تحلیل گران بانک سرمایه گذاری نومورا همچنین گفته اند که کاهش ثادرات فشار را بر پکن افزایش خواهد داد تا راه های جدیدی برای صادرات محوصلات خود پیدا کند.

دولت چین برای حفظ رشد اقتصادی خود تصمیم گرفت که مالیات را کاهش داد و سرمایه گذاری در زیرساخت ها را نیز افزایش دهد و در این راستا یک سیاست انبساطی پولی را اتخاذ کرده است. 

اقتصاد کشور چین امسال شروع خوبی را تجربه نکرده است و نشانهه ای استرس بر اقتصاد چین کم وبیش آشضکار شده است. آمارها نشان می دهند که کارخانه های چینی با کاهش سفارش مواجه شده اند و از کاهش رشد سرمایه گذاری در زیرساخت ها ابراز نگرانی کرده اند. 

تحلیل گران بانک سرمایه گذاری نومورا همچنین گفته اند که کاهش مجدد صادرات در ماه های اینده ممکن است بازیافت رشد اقتصادی در چین بلندمدت تر کند. 

بازارهای سهام و همچنین ارز کشور چین در ماه های اخیر تضیف شده اند و سرمایه گذاران نگران سلامت اقتصاد چین هستند. 

تحلیل گران همچنین نسبت به تضعیف یوان در برابر دلار توسط مقامات دولتی چین برای افزایش صادرات ابزارز تردید کرده اند  چرا که این مار می تواند بازارهای مالی کشور چین را تحت تأثیر قرار دهد و باعث خروج نقدینگی از و فرار سرمایه از کشور چین خواهد شد. 

 

 

ارسال نظر

تازه ها