کد خبر 22900

رئیس جمهوری روسیه دیدار ماه گذشته با همتای آمریکایی خود را نیز بسیار مفید دانست

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، به نقل از یورونیوز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ضمن غیرسازنده خواندن تحریم‌های آمریکا علیه این کشور، دیدار ماه گذشته با همتای آمریکایی خود را نیز بسیار مفید دانست. همزمان وی با انتقاد از ناتو، این سازمان را متهم کرد که تجهیزات نظامی خود را به مرزهای روسیه نزدیک‌ترمی‌کند.

پوتین که پس از مذاکره با همتای فنلاندی خود، سولوی نینیستو، و در جریان کنفرانس خبری مشترک با او سخن می‌گفت، اظهار داشت: «امیدوار بودم واشنگتن متوجه شود که تحریم‌های اعمال شده در قبال روسیه و بر اساس یک سوء برداشت از رفتار مسکو کار اشتباهی بوده است.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین تاکید کرد که تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا به ویژه در مورد کشوری همانند روسیه، غیرسازنده و بی فایده است.

پوتین ابراز امیدواری کرد که طرف آمریکایی متوجه شود که سیاست فعلی این کشور در قبال روسیه فاقد نتیجه ملموسی است و به جای پیش گرفتن چنین رویه‌ای بهتر بود همکاری مشترکمان را به طور معمول در پیش می‌گرفتیم.

رئیس جمهوری روسیه همچنین خاطرنشان کرد که اروپا نیازمند پروژه خط لوله دوم گاز مسیر شمالی است که با حمایت مسکو در حال اجراست. وی تاکید کرد که با وجود انتقاد ترامپ، روسیه بهترین تامین کننده انرژی مورد نیاز اروپاست. آقای پوتین تاکید که روسیه همواره «مطمئن‌ترین» منبع انرژی اروپا به شمار می‌رود.

پوتین همچنین حضور نیروهای ناتو در اروپای شرقی را تهدیدی برای کشورش قلمداد کرد و ارتش های غربی را متهم کرد که حاضر به مذاکره با روسیه در مورد قوانین مشترک پروازی نیستند.

در واکنش به این اظهارنظر، سخنگوی ناتو گفت که اقدام های ناتو کاملا دفاعی و متناسب با تعهدات بین المللی آن است و هیچ شباهتی به رویکرد نظامی روسیه ندارد. به گفته اوآنا لانگسکو، روسیه باید حضور چهار هزار نیروی ناتو در اروپای شرقی را به شمار نیروهای خود در گرجستان، اوکراین و مولداوی مقایسه کند.

سخنگوی ناتو همچنین به پوتین یادآور شد که موضوع قوانین مشترک حمل و نقل هوایی با محوریت امنیت منطقه بالکان در نشست مشترک ناتو و روسیه مطرح شده و مورد بحث قرار گرفته است.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها