کد خبر 22017

بر اساس اعلام منابع خبری برخی از استان‌های جنوبی یمن به کانون رقابت و اختلاف دو طرف تبدیل شده است

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، به نقل از پایگاه اینترنتی عربی 21، «عدن» و برخی از استان‌های جنوبی یمن که تحت سیطره عربستان و امارات دو عضو اصلی ائتلاف متجاوز به یمن قرار دارند، این روزها به کانون رقابت و اختلاف دو طرف تبدیل شده است .

منابع سیاسی یمن اعلام کردند امارات خانواده های فرماندهان رده اول موسوم به «شورای انتقالی جنوب یمن» را در خاک خود به گروگان گرفته است تا مانع نزدیک شدن روابط این فرماندهان با دولت عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن، شود.

این منابع اعلام کردند برای مشخص کردن هویت این افراد ملاحظاتی وجود دارد اما خانواده های رهبران شورای انتقالی جنوب گروه جدایی طلبی هستند که در ماه مه 2017 با حمایت امارات تشکیل شدند و اکنون نیز به گروگان گرفته شده اند و از آنها به عنوان اهرم فشاراستفاده می شود.

یکی از این منابع افزود تلاش های برخی از رهبران عضو این گروه برای خارج کردن خانواده یشان که در خاک امارات زندگی می کنند، بی نتیجه بوده است زیرا ابوظبی با خروج آنها مخالفت می کند و بر باقی ماندن آنها در خاک کشورش به عنوان اهرم فشاری برای استفاده علیه این رهبران اصرار دارد .

به گفته برخی منابع نزدیک به شورای انتقالی، خانواده های سران برجسته عضو شورای انتقالی جنوب یمن که اکنون در کشور امارات به گروگان گرفته شدند عبارتند از «عیدروس الزبیدی» رهبر این شورا، «هانی بن بریک» معاون وی، «شیخ صالح بن فرید العولقی»، یکی بازرترین شیوخ قبیله العوالق که در استان شبوه در جنوب غرب یمن زندگی می کند و یکی از بارزترین قبایل یمنی محسوب می شود، سرلشکر «احمد بن بریک» رئیس کمیسیون عمومی این شورا، «احمد لملس» دبیر کل این شورا و«عبدالربه النفیب» یکی از بارزترین شیوخ قبایل «یافع» که از مراکز تاثیر گذار به شمار می آید و نفوذ گسترده ای در عدن و اطراف آن برخوردار است.

یک منبع دیگر در این باره گفت: ابوظبی از خانواده های سران شورای انتقالی جنوب یمن به عنوان تضمینی برای چرخش در برنامه ها و اقدامات خود و همچنین جلوگیری از هرگونه روابط با دولت منصور هادی (رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن) استفاده می کند زیرا منصور هادی از افراد میانهرو در این شورا استقبال کرده است.

وی اظهار داشت: در حالیکه تلاش ها برای خارج کردن برخی از خانواده ها به شکست منجر شده است، سران شورای انتقالی جنوب یمن از سیاست های امارات و برخورد تحکمی این کشور با آنان آزرده خاطر شده‌اند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

تازه ها