کد خبر 22016

رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد آنکارا آمادگی دارد در روابط تجاری با کشورهای ایران، روسیه و چین از لیر استفاده کند

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، روز شنبه طی سخنانی اعلام کرد آنکارا آمادگی دارد در روابط تجاری با کشورهای ایران، روسیه و چین از لیر استفاده کند.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین در خصوص تحولات اقتصادی این روزهای کشورش تأکید کرد: مسئله اصلا دلار، یورو یا طلا نیست، موضوع جنگ اقتصادی است که علیه ما آغاز شده است و باید تدابیر و اقدامات لازم برای مقابله با آن اتخاذ کنیم.

رجب طیب اردوغان در روزهای اخیر در چند نوبت از مردم ترکیه درخواست کرد تا  دلار و یورو خود را به منظور حمایت از لیر بفروشند.

لیر، پول ملی ترکیه امسال حدود سی و پنج درصد ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است و روز جمعه نیز به پایین‌ترین سطح در برابر دلار رسید که از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۱ ترکیه بیشترین کاهش آن ظرف تنها یک روز به شمار می‌رود. قیمت‌های مواد غذایی، اجاره و سوخت در ترکیه اوج گرفته اند و شرکت ملی خط لوله این کشور هفته گذشته قیمت گاز طبیعی مورد استفاده برای تولید برق را پنجاه درصد افزایش داد.

اردوغان که در جمع هوادارانش در شهر اونیه صحبت می‌‎کرد در خصوص تحریم‌ها و تهدیدهای اخیر دولت آمریکا علیه آنکارا افزود: شما هرگز نمی‌‎توانید با زبان تهدید این ملت را مطیع خود کنید، من یک‌بار دیگر به مقامات آمریکا می‌گویم جای تأسف است که شما یک کشیش را به شریک راهبردی خود در ناتو ترجیح دادید.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

تازه ها