کد خبر 21803

وزارت خارجه افغانستان از واشنگتن خواست که در وضع تحریم ها بر ایران، داد و ستد بازرگانی و سیاسی کابل- تهران را شامل نسازد

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، وزارت خارجه افغانستان از واشنگتن خواست که در وضع تحریم ها بر ایران، داد و ستد بازرگانی و سیاسی کابل- تهران را شامل نسازد.

افغانستان پس از اظهار نظر رئیس جمهوری آمریکا هم زمان با اعلام تحریم های تازه واشنگتن بر تهران که اعلام کرد: «هر کس با ایران معامله کند با آمریکا معامله نخواهد کرد!»، این درخواست را مطرح کرده است.

وزارت خارجه افغانستان، با نگرانی از این پیام رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد که این تحریم ها زندگی پناهجویان افغانستانی در ایران، تجارت هند ایران و افغانستان در بندر چابهار، و نیز روند داد و ستد بازرگانی ایران و افغانستان را به چالش خواهد کشید.

مقام های این وزارت هشدار دادند که در صورت استثنا قرار نگرفتن روابط کابل و تهران در این تحریم ها، بسیاری از زیر ساخت های افغانستان با خطر نابودی روبرو خواهند شد.

«فرامرز تمنا» رئیس مرکز مطالعات راهبردی وزارت خارجه افغانستان گفت: خواست دولت افغانستان همواره این بوده است که در قضیه افغانستان یک استثنا قائل شوند و آن بخش از روابط افغانستان و ایران در عرصه تجارت که به توسعه زیرساخت ها و همچنین توسعه اقتصادی افغانستان کمک می کند، از تحریم ها مستثنی قرار داده شود.

بر اساس آمارها، افغانستان چهارمین کشور بزرگ برای صادرات ایران است. بر اساس تازه ترین گزارش‌ها ارزش تجارت ایران با افغانستان به جز نفت در ۴ ماه نخست سال مالی این کشور به بیش از یک میلیارد دلار رسیده ‌است.

آمارهای اتاق تجارت سازمان همکاری های اقتصادی هم نشان می دهد که صادرات ایران به افغانستان بیشتر از ۲ میلیارد دلار است.

 

منبع: میزان

ارسال نظر

تازه ها