کد خبر 21479

رسانه های عبری زبان از تظاهرات 80 هزارنفری در تل آویو خبر دادند که در آن شرکت کنندگان به قانون نژادپرستانه دولت یهود که حقوق فلسطینیان را نادیده می گرفت اعتراض داشتند.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"، به نقل از المیادین، «فرناند فارینس» کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد پرونده ویژه‌ای برای تحقیق درباره شکایتی، که کمیته عربی پیگیری علیه «اسرائیل» به دلیل تصویب قانون نژادپرستانه «دولت یهود» تقدیم کرده، باز شده است.

از سوی دیگر، رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند که در این شکایت کمیته عربی پیگیری، به بندهای نژادپرستانه در قانون مذکور اشاره شده است.

«محمد برکه» رئیس کمیته عربی پیگیر تصریح کرد، این شکایت سرآغاز تلاش در سطح بین‌المللی علیه قانون نژادپرستانه «دولت یهود» و همچنین علیه دولت اسرائیل است و تماس‌ها با سازمان ملل و اتحادیه اروپا برای لغو این قانون ادامه دارد.

در همین راستا، رسانه‌های عبری‌زبان گزارش دادند نزدیک به 80 هزار تظاهرات‌کننده روز شنبه در «میدان رابین» در تل‌آویو جمع شده و در تظاهراتی اعتراضی علیه قانون نژادپرستانه مشارکت کردند. دروزی‌های ساکن اراضی اشغالی فراخوان برای مشارکت در این تظاهرات را داده بودند.

بر این اساس، صدها تظاهرات‌کننده نیز در برخی روستاها مانند «ام الفحم»، «عرعره»، «الطیره»، «سخنین»، «کفرکنا»، «رهط»، «باقه الغربیه» و «مجد الکروم» علیه قانون نژادپرستانه تظاهرات و تهدید کردند که در صورت عدم لغو قانون مذکور تدابیر دیگری اتخاذ خواهند کرد.

پارلمان رژیم صهیونیستی(کنیست)، اخیرا قانون مناقشه‌برانگیز «کشور- ملت یهود» را با 62 رأی موافق، 55 رأی مخالف و دو رأی ممتنع به تصویب رساند. این لایحه تبعیض‌آمیز که به نام «کشور یهود» نیز شهرت دارد، تمام سرزمین فلسطین را کشوری فقط برای صهیونیست‌ها اعلام کرده و فلسطینیان را از تمام حقوق شهروندی و انسانی محروم می‌کند.

منبع : خبرگزاری تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها