کد خبر 21379

اداره مهاجرت ترکیه از دستگیری 56 هزار مهاجر افغان خبر داد و اعلام کرد این به معنای این است که 40 درصد از پناهجویان بازداشت شده افغان هستند.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"، اداره مهاجرت ترکیه در گزارشی اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور در هفت ماه گذشته بیش از 136 هزار پناهجوی غیرقانونی در ترکیه را بازداشت کرده‌اند.

این اداره تصریح کرد که 56 هزار نفر یعنی حدود 40 درصد از کل پناهجویان بازداشت‌شده در ترکیه شهروندان افغانستان هستند.

بر اساس گزارش اداره مهاجرت ترکیه روند مهاجرت مردم افغانستان به این کشور نسبت به سالهای گذشته افزایش یافته است.

در گزارش اداره مهاجرت ترکیه آمده است که در 12 ماه سال گذشته میلادی 45 هزار پناهجوی افغان در این کشور بازداشت شدند.

این در حالی است که تنها در 7 ماه نخست سال جاری میلادی آمار پناهجویان افغان بازداشت‌شده به بیش از 56 هزار نفر در ترکیه رسیده است.

اداره مهاجرت ترکیه شمار پناهجویان افغان بازداشت‌شده در سال 2016 را 31 هزار، سال 2015 را 35 هزار و سال 2014 میلادی را 12 هزار و 248 نفر اعلام کرده است.

ناامنی‌، فقر، خشکسالی و بی‌کاری روزافزون باعث شده تا تعداد بیشتری از افغانستان به ترکیه، اتحادیه اروپا و کشورهای همسایه مهاجرت کنند.

فروردین ماه سال جاری در پی توافق دولت افغانستان با ترکیه برای اخراج پناهجویان افغان از این کشور هیئتی از مقامات افغان برای تسهیل روند اخراج پناهجویان افغان از این کشور به ترکیه اعزام شد.

پس از آن دولت ترکیه به‌منظور تسریع روند اخراج با استفاده از هواپیماهای تجارتی چارتر هزاران پناهجوی افغان از این کشور را به کابل اخراج کرد.

روند اخراج پناهجویان افغان از ترکیه در حالی جریان دارد که جنگ، خشکسالی و فقر سبب آواره شدن بیش از یک میلیون نفر از مردم افغانستان در داخل این کشور شده است.

منبع : خبرگزاری تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها