کد خبر 21349

چینی ها و اعراب توافق کردند برای تسهیل پروژه های اقتصادی یک ائتلاف بانکی تأسیس کنند که مقر آن در پکن باشد

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، چین از امضای توافقنامه ائتلاف بانکی بین این کشور و کشورهای عربی در پکن خبر داد.

شبکه تلویزیونی بین المللی چین گزارش داد در سالهای اخیر روابط اقتصادی کشورهای عربی با چین گامهای رو به جلویی را برداشته و میزان تبادل تجاری چین با کشورهای عربی به 200 میلیارد دلار نزدیک شده است.

در پی این توسعه روابط اقتصادی، دو طرف چینی و عربی توافق کردند برای تسهیل پروژه های اقتصادی بین آنها به ویژه در زمینه نیرو و زیرساختها و به روز کردن صنایع، ائتلاف بانکی تأسیس کنند که مقر آن در پکن باشد و بانک توسعه چین و شماری از بانکهای عربی را شامل شود.

کارشناسان بر این باورند ائتلاف بانکی چینی عربی، زیر مجموعه ابتکار کمربند-راه به شمار می آید، در حالی که شی جین پینگ، رئیس جمهور خلق چین با نگاهی جامع تصریح کرد چین و کشورهای عربی در همکاری برای ساخت کمربند-راه شریک هستند و باید هر دو طرف برای تثبیت روح جاده ابریشم یعنی صلح، همکاری و منافع متقابل و سود مشترک تلاش کنند.

حسن هیکل، تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: «این توافق در چارچوب توجه سران چین و رهبران حزب کمونیست چین به مستحکم کردن روابط با جنوب است، یعنی یک راه و یک کمربند. جاده ابریشم به دنبال محقق ساختن منافع مشترک بین همه طرفهای آن است و این منافع تنها از طریق ائتلافهایی بانکی بوجود می آید که افزایش تجارت بین کشورهای عضو را تضمین کند.»

چین یادداشتهای تفاهمی درباره مشارکت در ساخت کمربند-راه با 9 کشور عربی و نیز توافقاتی را با پنج کشور عربی در زمینه نیروی مولد امضا کرده است. همچنین در انجمن همکاری های چینی عربی، دو طرف بر سر اتخاذ کمربند-راه به عنوان خطی اصلی و تلاش مشترک برای برپا کردن نسخه پیشرفته روابط چینی عربی به توافق رسیدند.

ایجاد ائتلاف بانکی چینی عربی، بر افزایش میزان روابط اقتصادی بین دو طرف چینی و عربی دلالت دارد و همچنین در باز کردن چشم اندازهای جدیدی برای این همکاری نقش خواهد داشت.

منبع:  باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

تازه ها