کد خبر 19446

رئیس جمهور آمریکا در نشست خبری مشترک با «ترزا مِی» نخست وزیر بریتانیا، گفت: وی را تشویق کرده ام که به ایران فشار بیشتری وارد کند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در نشست خبری مشترک با «ترزا مِی» نخست وزیر بریتانیا، گفت: اگر بحران «کریمه» در دوران ریاست جمهوری او اتفاق می افتاد، روسیه دست به اشغال کریمه نمی زد.

وی بار دیگر شکل گیری این بحران را برگردن دولت «باراک اوباما» انداخت و اعلام کرد که وی  بعد از روی کار آمدن به عنوان رئیس جمهور با بحران های دولت قبلی دست و پنجه نرم کرده است.

ترامپ تأکید کرد: این فاجعه ای بود که اوباما رقم زد، اگر من رئیس جمهور بودم پوتین دست به چنین کاری نمی زد.

رئیس جمهور آمریکا که اخیرا در مصاحبه با روزنامه سان، از نخست وزیر بریتانیا انتقادهای زیادی کرده بود گفت که ایالات متحده و بریتانیا باید همواره متحد باشند و افزود: ما همواره با هم توافق نظر داریم.

وی در این نشست خبری گفت که بعد از انتشار مصاحبه اش با روزنامه سان به ترزا مِی گفته می خواهد بابت انتقادها از او عذرخواهی کند.

ترامپ همچنین تأکید کرد که روابط اش با ترزا مِی بسیار مستحکم است و بیان کرد: وی را تشویق کرده ام که به ایران فشار بیشتری وارد کند.

رئیس جمهور آمریکا بار دیگر انتقادهای خود درباره روابط اقتصادی آلمان و روسیه را تکرار کرد و گفت که آلمان نمی تواند همزمان برای صلح تلاش کند و در عین حال انرژی خود را از روسیه تأمین کند.

در واکنش به این اظهارات ترامپ، نخست وزیر انگلیس هم گفت که ترامپ نظر خود را درباره این مسأله بیان کرده است، دولت آلمان هم این پاسخ او را داده و بررسی این مسأله در نشست اتحادیه اروپا انجام خواهد شد.

رئیس جمهور آمریکا «گسترش جهانی هسته‌ای» را بزرگترین چالش موجود در جهان توصیف کرد و گفت: باید بتوانیم کاری انجام دهیم که مانع گسترش جهانی هسته ای شود، اینکه بتوانیم کاملا آن را از بین ببریم یک رویاست.

ترامپ درباره مصاحبه اخیرش با روزنامه سان و تأکید او بر اینکه «بوریس جانسون» وزیر خارجه پیشین بریتانیا که اخیرا استعفا داده است می تواند نخست وزیر خوبی باشد گفت: بله من این را گفتم چون او (جانسون) حرفهای خوبی درباره من زده است، گمان می کنم او معتقد است که کار من تا حالا خیلی خوب بوده، خوب من تا حالا عالی کار کرده ام.

وی در ادامه گفت: من همچنین گفته ام که این خانم فوق العاده که اینجا ایستاده است، بسیار موفق است، من طی دو روز اخیر او را بیشتر از هر زمان دیگری شناخته ام و معتقدم که کار او بسیار خوب بوده و مسأله برکزیت هم بسیار مسأله پیچیده و دشواری است و من مطمئنم که او از پس آن بر خواهد آمد تنها مسأله ای که من خواسته بودم این است که او این مسأله را حل و فصل کند تا ما (آمریکا) بتوانیم تعامل برابری با اروپا داشته باشیم زیرا در حال حاضر تعامل اقتصادی ما با اروپا عادلانه نیست.

 

منبع: مهر

ارسال نظر

تازه ها