کد خبر 19280

آمریکا بر 200 میلیارد دلار واردات کالا از چین تعرفه 10 درصدی اعمال می کند و در همین راستا شعله های جنگ تجاری در حال زبانه کشیدن است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، دولت دونالد ترامپ قصد دارد که بر 200 میلیارد دلار واردات کالا از چین تعرفه 10 درصدی اعمال کند و این در حالی است که چین گفته این اقدام دولت ایالات متحده را تلافی می کند. 

وزارت بازرگانی چین اعلام کرد که از این اقدام «شوکه» شده است و در این راستا به سازمان تجارت جهانی شکایت خواهد کرد اما اعلام نکرد که چگونه می خواهد این اقدام ترامپ را جبران کند. 

چین گفته است که این اقدام واشنگتن «مطلقا غیرقابل پذیرش» است. 

پکن اعلام کرده است که در مقابل این اقدام واشنگتن بر برخی کالاهای آمریکایی تعرفه اعمال خواهد کرد و در این راستا «اقداماتی کیفی» انجام خواهد داد. این تهدید چین باعث هراس مشاغل آمریکایی در چین شده است. به نظر می رسد که منظور چین از «اقدامات کیفی» تغییر  سیاستگذاری های تجاری خود در مقابل آمریکاست. 

اعلام رقم 200 میلیارد دلار از سوی دولت واشنگتن چین را شوکه کرده است چرا که این رقم بسیار بیشتر از میزان واردات کشور چین از ایالات متحده است. 

همین امر باعث شده است که چین به دنبال راهکارهای خلاقانه ای برای جبران این حجم از تعرفه بیفتد که صحبت از اقدامات کیفی در همین راستاست. 

روز سه شنبه دولت ترامپ لیستی از هزاران قلم کالای وارداتی از چین را منتشر کرد که احتمال اعمال تعرفه بر آنها وجود دارد و این کالاها شامل تنباکو، محصولات غذایی، پتروشیمی، زغال،  آلومینیوم و فولاد است که در خود ایالات متحده باعث انتقادات زیادی شده است. 

لیست کالاهای اعلامی توسط دولت ترامپ همچنین شامل کالاهای مصرفی از قبیل لاستیک اتومبیل، مبلمان، محصولات چوبی، کیف های دستی و چمدان، غذای حیوانات، دستکش های بیس بال، قالیچه، در و پنجره، دوچرخه، کیف گلف، دستمال توالت و بسیاری از محصولات دیگر است. 

سیاست جنگ تجاری آمریکا با کشورها و به ویژه با چین به گونه ای است که حتی صدای هم حزبی‌های دونالد ترامپ را نیز در آورده است و نسبت به عواقب ان هشدار جدی داده اند. 

چین نیز به سایر کشورها فراخوان داده است که از تجارت آزاد در جهان دفاع کنند و در راستای از بین بردن موانع سرمایه گذاری مذاکراتی انجام داده است. 

دیروز کشور چین با آلمان یک قرارداد تجاری 20 میلیارد یورویی منعقد کرده است که آن را می توان اقدامی در راستای دور زدن جنگ تجاری امریکا قلمداد کرد. 

ارسال نظر

تازه ها