کد خبر 19211

دولت ایتالیا اجازه نداد که 66 مهاجر لیبیایی که در ساحل این کشور توسط یک کشتی ایتالیایی نجات پیدا کرده بودند به این کشور وارد شوند.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"، به نقل از رویترز، دولت ایتالیا در ادامه سیاست های سختگیرانه خود برای مقابله با مهاجران خارجی به یک فروند کشتی تجاری با پرچم ایتالیا اجازه نداده است تا مهاجرانی را که نجات یافته بودند، به سواحل این کشور بیاورد.

بر اساس این گزارش، ایتالیا فشار زیادی را بر سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا وارد آورده است تا مشارکت بیشتری برای قبول مهاجران خارجی داشته باشند. یک فروند کشتی تجاری که تجهیزات سکوهای نفتی را حمل می کرده است، 66 مهاجر خارجی را در سواحل لیبی نجات داده ولی یک منبع آگاه وزارت کشور ایتالیا تاکید کرده است که به این کشتی اجازه داده نشده است تا این مهاجران را به سواحل ایتالیا منتقل کند.

دانیلو تونینلی وزیر حمل و نقل ایتالیا تاکید کرد: مهاجران امروز سه شنبه به یک کشتی گارد ساحلی ایتالیا منتقل شده اند.

یک منبع آگاه گفته است که این مهاجران در نهایت به ایتالیا آورده می شوند ولی منبع آگاه وزارت کشور ایتالیا این مساله را تایید نکرده است. این تحولات در شرایطی است که نشست وزرای کشور عضو اتحادیه اروپا قرار است پنجشنبه در اتریش برگزار شود. هورست سیهوفر وزیر کشور آلمان از متئو سالوینی همتای ایتالیایی خود خواسته است تا مهاجرانی را که به مرز ایتالیا می رسند، قبول کند.

سالوینی در این باره گفت: اگر آلمانی ها و اتریشی ها تنها به این فکر می کنند که مهاجران خارجی را به سوی ما برگردانند، بهتر است به ما کمک کنند تا مرزهای خارجی اتحادیه اروپا را مسدود کنیم.

دولت ائتلافی آلمان نیز بر سر سیاست های مهاجرتی دچار اختلافات شدیدی شده است. دولت جدید ایتالیا که از ابتدای ژوئن قدرت را در دست گرفته، بنادر خود را به روی کشتی های حامل مهاجران خارجی بسته است و تاکنون حاضر به پذیرش مهاجرانی که از مرز آلمان بازگردانده شده اند، نشده است.

از سال 2014 میلادی تاکنون بیش از 650 هزار مهاجر خارجی که بیشتر آنها از آفریقا و خاورمیانه هستند، تلاش کرده اند تا از طریق دریا توسط قاچاقچیان انسان به مرزهای اروپا برسند.

تاکنون ایتالیا و یونان بیشترین تعداد مهاجران خارجی را پذیرفته اند که پس از عبور از دریای مدیترانه خود را به مرزهای اروپا رسانده اند.

علی رغم کاهش شدید ورود مهاجران خارجی به کشورهای اروپایی، اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران مهاجرت با تنش های شدید سیاسی روبرو است. کشورهای اروپایی برای اتخاذ راهکارهای مناسب برای مقابله با این بحران، دچار اختلافات عمیقی شده اند. البته کشورهای اتحادیه اروپا هفته گذشته به یک توافق جنجالی دست یافتند.

این توافق پس از آن حاصل شده است که دولت جدید افراطی ایتالیا مانع از پهلو گرفتن کشتی های حامل مهاجران خارجی در بنادر این کشور شده است.

منبع : خبرگزاری تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها