کد خبر 19099

یک قاضی دادگاه منطقه یانگون به دلیل اکتساب اسرار دولتی از دو خبرنگار رویترز شکایت کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری رویترز، قاضی "یی لوین"، از دادگاه منطقه یانگون، این دو خبرنگار 32 و 28 ساله خبرگزاری رویترز را به اتهام نقض قانون اسرار دولتی و اکتساب اسرار دولتی متهم کرد؛ اتهامی که حداکثر 14 سال زندان به همراه خواهد داشت.

این دو خبرنگار اظهار بی‌گناهی در ارتباط با جرایم مذکور کرده‌اند.

این پرونده در ارتباط با این دو خبرنگار خبرگزاری رویترز توجهات بین‌المللی را در پی داشته است به طوری که برخی از دیپلمات‌های غربی و گروه‌های حقوق بشری می‌گویند این آزمایشی در روند پیشرفت دموکراسی در دولت آنگ سان سوچی، رهبر دو فاکتوی میانمار محسوب می‌شود.

قاضی منطقه یانگون امروز در حکم خود اعلام کرده است که دادگاه اتهاماتی را علیه این دو خبرنگار تنظیم کرده و این پرونده برای بررسی و جمع‌آوری اطلاعات در حال رسیدگی است.

روند بررسی این پرونده وارد فاز دادگاهی می‌شود و در جریان آن وکلای مدافع شاهدان خود را به محضر دادگاه می‌آورند تا درنهایت قاضی حکم نهایی را صادر کند.

اوایل ماه جاری میلادی وکلای این دو خبرنگار از قاضی این پرونده خواسته بودند تا این پرونده را ملغی کند و به این مساله اشاره کردند که شواهد و ادله کافی درباره این پرونده وجود ندارد.

در زمان دستگیری این دو خبرنگار به تاریخ دسامبر سال گذشته میلادی، آنها در حال تحقیق درباره کشته شدن 10 مسلمان روهینجایی در روستایی واقع در استان راخین در غرب میانمار بودند.

کشته شدن این 10 مرد و پسر روهینجایی در جریان سرکوب ارتش صورت گرفت که به گفته آژانس‌های سازمان ملل سرکوب روهینجایی‌ها به آوارگی 700 هزار تن از آنها و فرار به بنگلادش شده است

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها