کد خبر 19095

لیندسی گراهام سناتور باسابقه جمهوری خواه گفته است که موضوع اخیر کره شمالی تقصیر چین و نتیجه جنگ تجاری آمریکا و چین است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، لیندسی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه در برنامه فاکس نیوز ساندی به جنگ تجاری کنونی میان آمریکا و چین به عنوان انگیزه احتمالی پکن اشاره کرد و گفت: ما در جنگ با چین هستیم.

اظهارات گراهام یک روز پس از آن مطرح شد که وزیر خارجه کره‌شمالی در بیانیه‌ای درخواست "گانگستری مانند" مذاکره‌کنندگان آمریکایی برای خلع‌ سلاح را محکوم کرد. انتقاد او بیانگر این بود که مذاکرات میان آمریکا و کره‌شمالی برای پایان دادن به برنامه هسته‌ای این کشور احتمالا بیش از آنچه رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است به طول بینجامد.  

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا تاکید دارد سفرش به کره‌شمالی "سازنده" است. او با محکوم کردن انتقاد این کشور گفت: اگر درخواست‌های آمریکا برای خلع سلاح هسته‌ای "شبیه گانگسترها است، پس جهان گانگستر است."

سخنان او در واقع اشاره‌ای به محکومیت جاه‌طلبی هسته‌ای کره‌شمالی در سازمان ملل متحد بود.

سناتور گراهام این رویکرد کره‌شمالی را به نفوذ چین نسبت داد و گفت: ماحصل جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن عامل این خصومت است.

او همچنین به چین نسبت به تشدید مناقشه تجاری هشدار داد و گفت: وقتی بحث تجارت در میان باشد برگ برنده آمریکایی‌ها بیش از آنهاست. ما بیشتر از اینکه آنها بتوانند آسیب بزنند، توانایی این را داریم که ضرر وارد کنیم. هیچ تردیدی ندارم که چین پشت قضیه کره‌شمالی است.

او افزود: به دوستانمان در کره‌شمالی می‌گویم، هر چند بیان واژه "دوست" هنوز بسیار برایم سخت است، که شما از پامپئو بعد از اولین شب اقامتش در پیونگ‌یانگ پرسیدید که آیا او خوب خوابیده است؟ اگر شما هم مثل من می‌دانستید که ما با رهبری کره‌شمالی چه کاری می‌توانستیم انجام دهیم، نمی‌توانستید خواب راحتی داشته باشید.

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها