کد خبر 19047

در پی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

وزیرخارجه بریتانیا به شدت طرح نخست وزیر این کشور را درباره آینده ارتباط با اتحادیه اروپا مورد انتقاد قرار داده است

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، در حالی که بحث بر سر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در میان رهبران سیاسی لندن همچنان ادامه دارد، حال برخی منابع از وجود اختلافات علنی میان اعضای کابینه ترزامی، نخست وزیر بریتانیا خبر می‌دهند.

گفته شده است که در جریان جلسه اخیر کابینه انگلستان در کاخ نخست وزیری، در حالی که «ترزا می» طرح خود را در مورد آینده رابطه با اتحادیه اروپا پس از اجرای برگزیت تشریح کرده، این طرح به شدت از سوی بوریس جانسون، وزیرخارجه این کشور و برخی دیگر از وزرای کابینه مورد انتقاد قرار گرفته است.

آن گونه که گزارش‌ها نشان می‌دهند، وزیر خارجه بریتانیا جزئیات طرح نخست وزیر در مورد خروج از اتحادیه اروپا را اقداماتی بی معنا خوانده است که بزودی لندن را خراج گزار و وابسته به اتحادیه اروپا خواهد کرد.

جانسون در انتقاد خود از طرح نخست وزیر، اقدامات پیشنهادی ترزا می را «صیقل دادن» زشتی‌ها عنوان کرده که مانع تجارت آزاد بریتانیا خواهد شد.

انتقاد وزیر خارجه از طرح ترزا می در حالی مطرح شده که در جلسه اخیر، اعضای کابینه طرح «ترزا می» در مورد ایجاد منطقه آزاد تجاری و کشاورزی براساس قوانین مشترک با اتحادیه اروپا را امضا کردند، اما همزمان علاوه بر وزیر خارجه، برخی دیگر از وزرا از جمله وزیر محیط زیست نیز انتقادات گسترده‌ای را به این طرح وارد کردند.

وزیر محیط زیست بریتانیا گفته است که کشورش باید آمادگی دور شدن از اتحادیه اروپا را در صورت شکست مذاکرات داشته باشد.

روند زمینه سازی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از فرودین ۱۳۹۶، یعنی ۹ ماه بعد از آن که اکثریت بریتانیایی‌ها به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند بطور رسمی آغاز شده و طبق برنامه زمان بندی قرار است در فروردین ماه ۱۳۹۸ این خروج بطور کامل اعلام و عملی شود، اما در حال حاضر و در شرایطی که تنها کمتر از ۹ ماه به پایان این روند زمان باقی مانده، کابینه بریتانیا هنوز نتوانسته بر سر یک برنامه جامع مشترک با اتحادیه اروپا به جمع بندی لازم دست یابد.

برخی کارشناسان چشم انداز اجرای برگزیت را براساس برنامه زمان بندی شده با توجه به وجود اختلافات داخلی در کابینه ترزا می و همزمان ادامه اختلاف نظرها با اتحادیه اروپا دشوار ارزیابی کرده‌اند.

 

منبع: مهر

ارسال نظر

تازه ها