کد خبر 18923

ایاد علاوی رئیس ائتلاف الوطنیه عراق ضمن بیان اینکه در کرکوک تقلب گسترده در انتخابات صورت گرفته بود این انتخابات را نمایشی مضحک علیه ملت عراق توصیف کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از سومریه نیوز، ایاد علاوی، معاون رئیس‌جمهور عراق و رئیس ائتلاف "الوطنیه" در بیانیه‌ای گفت: میزان تقلبی که بازشماری دستی آرا در برخی مراکز استان کرکوک نشان داده، حاکی از آن است که انتخابات پارلمانی اخیر یک نمایشی خنده‌دار و جنایتی علیه ملت عراق بود که امکان سکوت در برابر آن وجود ندارد.

کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق هفته گذشته به دنبال ادعاها مبنی بر وجود تقلب در انتخابات پارلمانی، روند بازشماری دستی آرا را  آغاز کرد.

علاوی افزود: میزان تقلبی که نتایج بازشماری آرا در کرکوک آن را نشان داد در برخی مراکز به ۵۰ درصد رسیده است.

وی بر ضرورت پایبندی قاضی‌ها به اصلاحیه سوم قانون انتخابات پارلمان تاکید کرد. قانونی که بر بازشماری دستی آرای همه صندوق‌ها در همه استان‌های عراق تاکید دارد.

از سوی دیگر محمد صهیود، عضو پارلمان سابق خواستار بازشماری دستی آرا در استان میسان شد.

وی گفت: بازشماری آرا وجود تقلب چه در استان کرکوک و چه در دیگر استان‌های عراق از جمله میسان را آشکار کرد.

پس از اینکه جریان‌های سیاسی مدعی "تقلب بزرگ" در انتخابات پارلمانی اخیر عراق شدند، پارلمان این کشور ششم ژوئن تصمیم گرفت آرا را به صورت دستی بازشماری و قضاتی را مسئول این کار کرد.

انتخابات پارلمانی عراق ۱۲ ماه مه برگزار شد و طبق نتایج اعلام شده، ائتلاف "سائرون" به رهبری مقتدی صدر با کسب ۵۴ کرسی از مجموع ۳۲۹ کرسی رتبه نخست را به دست آورده و پس از آن ائتلاف "الفتح"؛ از شاخه‌های سیاسی حشد شعبی به رهبری هادی العامری با ۴۷ کرسی در رتبه دوم قرار گرفت. همچنین ائتلاف "النصر" به رهبری حیدر العبادی، نخست وزیر عراق با ۴۲ کرسی  و ائتلاف "دولة قانون" به رهبری نوری مالکی، نخست وزیر سابق این کشور با ۲۶ کرسی در مرتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها